Doar un sfert din legume şi fructe sunt de import, potrivit Ministerului Agriculturii

Mâncăm fructe şi legume din grădinile noastre, iar mitul conform căruia ce cumpărăm din supermarketuri ar fi din import este oficial doborât. Datele Ministerului Agriculturii arată că doar un sfert din legume şi fructe sunt de import.
Romania TV
06 dec. 2011, 06:33
Doar un sfert din legume şi fructe sunt de import, potrivit Ministerului Agriculturii

Raportul dintre importuri şi producţia internă în cazul fructelor este de unu la cinci, potrivit zf.ro. În ceea ce priveşte legumele, importurile reprezintă doar o zecime din consumul la nivel naţional.

România importă doar 4,3% din cartofii care se consumă. Nici la importurile de vin situaţia nu este foarte diferită. Doar 2,8% din cantitatea de vin consumată este din străinătate.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
Atacantul intrat pe lista FCSB este un brazilian de 26 de ani. La mijloc sunt 400.000 de euro! Exclusiv
Capital.ro
Se schimbă banii în România. Schimbare istorică a bancnotelor de la 1 februarie 2026. E o premieră în ultimii 25 de ani
Playtech.ro
De cine poate fi contestat testamentul: acte necesare în 2026
Adevarul
Cum poți afla dacă ai radon în casă. Harta zonelor sensibile și riscurile gazului radioactiv
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
ȘOCANT! Florin Prunea a dezvăluit câte kilograme a slăbit la Desafio: ”Mi-a fost rău”
MediaFlux
ANAF pregătește controale majore la persoanele fizice în următoarea perioadă. Șeful Fiscului a confirmat: Nu facem control pe rude
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil