Doctorul Monica Pop reacţionează dur după ce un tânăr de 34 de ani a murit aşteptând să fie testat pentru coronavirus

Un tânăr de 34 de ani a murit la Spitalul Pantelimon, din București, după ce a trebuit să aștepte să i se facă un test anti-Covid. Se pare că bărbatul a făcut infarct. Medicul Monica Pop a reacționat la România TV.
Romania TV
07 iun. 2020, 14:25
Doctorul Monica Pop reacţionează dur după ce un tânăr de 34 de ani a murit aşteptând să fie testat pentru coronavirus

„Este o tragedie fără seamă, m-a impresionat îngrozitor! Din păcate, nu este singurul caz, sunt foarte multe cu pierderi de vieți. Iar cu agravarea bolilor cronice, nici nu mai discutăm. Suportăm consecințe extrem de grave! Înainte de pandemia asta, în România, erau cam un milion de programări pe zi. Gândiți-vă că erau cinci milioane de programări într-o săptămână. Două luni de zile, nu s-a lucrat, din ordinele celor care au gestionat această situație. Spitalele au lucrat doar urgențele, au fost interzise inclusiv consultațiile.

Au fost niște greșeli severe, serioase, în strategia sanitară, acum culegem ce-am semănat. Acești oameni își cer dreptul la sănătate, acești oameni au plătit pentru a li se asigura sănătatea, acum li s-a luat acest drept. Acum, spitalele sunt foarte aglomerate, nu știu cum o să putem face față numărului foarte mare de pacienți”, a declarat Monica Pop la România TV.

Citeşte şi: Reacţia Gabrielei Firea după imaginile cu Ludovic Orban în Centrul Vechi. Cum a comentat primarul relaxarea premierului

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
De câte ori s-a băgat Mihai Rotaru peste antrenorul Craiovei: “De 3 ori în 13 ani!” Patronul Universității a dezvăluit ce discuții a avut cu tehnicienii
Capital.ro
Lege la bloc în toată România. Proprietarii de apartamente, obligați la plată. Vecinii pot obține despăgubiri zeci de mii de lei
Playtech.ro
Cât câştigă o menajeră în Bucureşti. Salariul poate depăşi 10.000 de lei în anumite condiţii, în 2026
Adevarul
SURSE Cei trei tehnocrați din mintea lui Nicușor Dan. De ce ezită președintele
wowbiz.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Bihor! Tatăl Alisiei a făcut publice ultimele mesaje ale adolescentei ucise: „Nu mă lasă în pace”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Boala care bagă spaima în părinți. Spitalele din România înregistrează tot mai multe cazuri în rândul copiilor
iamsport.ro
”A zis că retrogradează și a plecat”. Prunea s-a dezlănțuit la adresa unui antrenor român: ”Bă, băiatule, eu nu te-aș mai lua niciodată! Cum să pleci când arde casa?!”
MediaFlux
DIGI, anunț pentru toți clienții din România! Decizia a venit după șapte ani. Intră în vigoare de miercuri, 27 mai
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi