O grupare de hoţi români a dat sute de spargeri în Anglia. Au furat peste 1.000.000 de lire sterline

Cătălin Zaharia şi soţia sa, Florina Spiru, dar şi alţi complici, au fost condamnaţi la ani grei de închisoare în Anglia, după ce au dat sute de spargeri în diferite oraşe şi au reuşit să fure peste un milion de lire sterline.
Iulian Tudor
02 oct. 2019, 10:05
O grupare de hoţi români a dat sute de spargeri în Anglia. Au furat peste 1.000.000 de lire sterline

Cuplul a ajuns în Marea Britanie, în 2014, unde a organizat una dintre cele mai mari grupări de hoţi din locuinţe din Marea Britanie. Timp de patru ani, până în anul 2018, cei doi, împreună cu alţi complici au dat aproximativ 400-500 de spargeri în mai multe oraşe din Marea Britanie, iar prejudiciul a fost estimat de anchetatori la peste un milion de lire sterline.

Cei doi şi complicii cuplului au fost prinşi după ce au început să posteze poze pe reţelele de socializare pentru a se lăuda cu banii pe care îi aveau. Ei au postat pe reţelele de socializare imagini cu obiecte valoroase, din aur, precum şi alte obiecte de valoare, inclusiv bani. Toate acestea erau furate de cei doi români şi de acoliţii acestora, iar obiectele furate cu care se lăudau pe Facebook nu au făcut decât să îi dea de gol şi astfel să fie prinşi de poliţişti.

Cătălin Zaharia, în vârstă de 30 de ani, a fost prins imediat după o spargere, în timp ce conducea o maşină fără asigurare, pe o autostradă din Anglia. Soţia sa, Florina Spiru, de 28 de ani, deşi nu a participat la furturi, a fost acuzată şi condamnată pentru spălare de bani. Unul dintre complicii soţilor a fost prins, după ce şi-a pierdut o şosetă într-o casă din care a furat.

În urma unor percheziţii, anchetatorii au găsit uriaşe sume de bani ascunse în genţi de lux, pantofi şi chiar într-un congelator.

Cătălin Zaharia, Florina Spiru, Constantin Stoian, Marian Molocia şi Daniel Stoean au fost condamnaţi la închisoare.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
A murit un celebru interlop român din garda veche! Familia lui este în stare de șoc
Fanatik.ro
Wyscout și Opta au dat verdictul înainte de Dinamo – FCSB. Aici se poate decide derby-ul pentru Europa!
Capital.ro
Parlamentul schimbă regulile pentru pensionari și veteranii de război. Talonul de pensie va include cod QR
Playtech.ro
Actele pe care asociația de proprietari este obligată să le arate locatarilor. Ce drepturi ai dacă administratorul refuză accesul la documente
Adevarul
Imagini șocante într-un autobuz din Piteşti. Bătaie în toată regula între şofer şi o femeie. Mai mulţi pasageri au avut nevoie de îngrijiri medicale
wowbiz.ro
Noi detalii șocante în cazul crimei din Târgu Jiu. Bătrâna ucisă de nepot obținuse ordin de protecție împotriva fiicei sale. Astăzi femeia a făcut scandal cu vecinii: „Voi i-ați dat nas nenorocitei”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
„Nu am mai văzut așa ceva” Semnele ignorate înaintea măcelului din Târgu Jiu. Vecinii au avertizat-o pe bătrână că nepotul plănuiește să o omoare
iamsport.ro
Era apropiat de Gigi Becali, dar acum șterge pe jos cu el: ”Ești o gâză mică, te crezi mai dihai decât Iulius Cezar, nu mai gândești normal! Peștele se împute de la cap”
MediaFlux
Acord de ultimă oră între SUA și Iran. Cine câștigă, cine cedează
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți