Doi ruşi, inculpaţi în cazul otrăvirii lui Serghei Skripal. Procurorii britanici spun că au suficiente dovezi

Autorităţile britanice anunţă că ruşii Alexander Petrov şi Ruslan Boşirov sunt cei care i-au otrăvit pe fostul spion rus Serghei Skripal şi fiica acestuia, Iulia, la începutul acestui an, la Salisbury.
Romania TV
05 sept. 2018, 10:19
Doi ruşi, inculpaţi în cazul otrăvirii lui Serghei Skripal. Procurorii britanici spun că au suficiente dovezi

Poliţia Metropolitană a comunicat că Petrov şi Boşirov au sosit la aeroportul Gatwick, de la Moscova, pe data de 2 martie 2018. Ei s-au cazat City Stay Hotel, în Bow Road, din estul Londrei, înainte de a călători la Salisbury, 4 martie,unde au pus novocioc, pe uşa de la intrare în casa familiei Skripal.

Poliţia a emis deja mandate de arestare pe numele celor doi, însă şeful antiterorismului britanic, Neil Basu, a avertizat că aceste nume s-ar putea să fie false. ”Nu vom solicita Rusiei extrădarea acestor bărbaţi întrucât Constituţia rusă nu permite extrădarea cetăţenilor acestei ţări”, a declarat şefa Serviciului juridic al Parchetului regal britanic, Sue Hemming.

Cazul Skripal a provocat o gravă criză diplomatică între Londra şi Moscova şi a determinat un val de expulzări reciproce de diplomaţi, în care au fost implicate şi ţări aliate cu Marea Britanie.

Otrăvirea fostului agent dublu le-a amintit britanicilor de asasinarea oponentului şi fostului agent al serviciilor secrete ruse Aleksandr Litvinenko, în 2006, la Londra, prin expunere la poloniu, contaminare atribuită tot Moscovei de un judecător britanic după o minuţioasă anchetă şi care a declanşat de asemenea o criză diplomatică.

Autorităţile britanice au lansat atunci o procedură de extrădare împotriva foştilor agenţi speciali Andrei Lugovoi şi Dmitri Kovtun, acuzaţi de asasinarea lui Litvinenko, dar Moscova a refuzat să-i dea curs.

Serghei şi Iulia Skripal au fost găsiţi inconştienţi pe o bancă dintr-un parc al oraşului Salisbury, în seara zilei de 4 martie.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Zeljko Kopic, discuție cu Mihai Stoica la FCSB – FC Botoșani. A venit în Ghencea să spioneze adversara din barajul pentru Conference League. Video
Capital.ro
O țară din Europa ar putea introduce cea mai dură regulă pentru șoferii care consumă alcool la volan. Elimină complet toleranța
Playtech.ro
Turcia a mărit drastic amenzile rutiere în 2026. Ce trebuie să știe românii care merg cu mașina
Adevarul
Noi dezvăluiri despre viața ascunsă a cuplului Macron. Brigitte Macron, „foarte geloasă“ pe femeile „prădătoare” din jurul președintelui
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Andreea Micu, o tânără interpretă de muzică populară, s-a stins din viață la doar 17 ani. Artistei i s-a făcut rău înainte de un spectacol: ,,Andreea noastră nu mai cântă”
iamsport.ro
A rostit numele antrenorului care ar urma să îl înlocuiască pe Baciu la FCSB: ”El va sta doar la baraj”
MediaFlux
Cine sunt părinții Alexandrei Căpitănescu, tânăra care a obținut locul 3 în Finala Eurovision 2026
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi