Doliu în lumea cinematografiei. Bruno Ganz, cunoscut pentru rolul lui Adolf Hitler, a murit

Actorul elveţian Bruno Ganz, cunoscut din rolul lui Adolf Hitler în controversatul film german "Der Untergang/Ultimele zile ale lui Hitler", a murit sâmbătă la 77 de ani în oraşul său natal Zurich, a informat agentul său citat de EFE.
Romania TV
16 feb. 2019, 12:55
Doliu în lumea cinematografiei. Bruno Ganz, cunoscut pentru rolul lui Adolf Hitler, a murit

Născut la 22 martie 1941, din tată elveţian care lucra ca mecanic şi mamă italiană, Bruno Ganz a avut o carieră artistică în televiziune, cinema şi teatru de limbă german desfăşurată pe parcursul a jumătate de secol.

Alături de rolul principal din „Der Untergang”, unde l-a interpretat pe Führerul învins trăindu-şi ultimele zile în buncărul său din Berlin, Ganz s-a remarcat mai în filmele regizorului german Wim Wenders „The American Friend”, „Wings of Desire”, sau „The Million Dollar Hotel”.

În afara cinematografiei germane el a lucrat cu regizori reputaţi precum Francis Ford Coppola sau Ridley Scott şi a avut roluri secundare în filme celebre ca „The End of Violence”, „The Reader” sau „Unknown” şi a apărut în mai multe producţii de de cinema franceze sau italiene.

Bruno Ganz era deţinătorul actual al Iffland-Ring, un inel care se acordă celui considerat cel mai bun actor de limbă germană al momentului, şi care după moartea sa va trece la un alt actor pentru care va trebui să se caute un succesor.

Anul trecut, medicii l-au diagnosticat cu cancer intestinal, astfel încât actorul a fost nevoit să înceapă şedinţele de chimioterapie care l-au ţinut departe de scenă.

Ultima sa participare a fost în calitate de narator al operei „Flautul Fermecat” a lui Mozart, la Festivalul de la Salzburg

DailyBusiness
CNN: Iranul vine cu o cerere nouă de a pune capăt războiului – ce i-ar putea aduce miliarde
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Andrei Vochin, editorial tulburător despre Mircea Lucescu și „liniștea imposibilă”, după ce selecționerul a fost resuscitat sub ochii înspăimântați ai fotbaliștilor naționalei
Capital.ro
Doliu în sportul românesc. România a pierdut un fost jucător şi antrenor. A câştigat de 8 ori campionatul cu Steaua
Playtech.ro
Transport public gratuit vinerea în București. Ce prevede propunerea
Adevarul
Putin clădește „Noua Rusie” în Ucraina ocupată: cum a integrat teritoriile anexate în economia rusă
wowbiz.ro
Codruța Filip, în brațele lui Valentin Sanfira. Imaginile emoționante care au făcut înconjurul internetului. Cum au fost surprinși la Sala Palatului, înainte să anunțe divorțul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O mamă și copilul ei de un an au fost găsiți fără suflare într-un lac. Cum au arătat ultimele clipe din viața lor
iamsport.ro
A fost în TOP 30 tineri din Europa. Românul care a făcut furori la 20 de ani, în străinătate: 'Pentru ei, a fost cea mai mare sumă de transfer'
MediaFlux
Fiica lui Brigitte Pastramă, de nerecunoscut după operațiile estetice. Cum arată în 2026
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj