Donald Trump: „SUA nu pot continua să fie jandarmul lumii”

Preşedintele Statelor Unite, Donald Trump, a efectuat miercuri o vizită neaşteptată soldaţilor americani staţionaţi în Irak şi a profitat de această primă deplasare într-o zonă de conflict după alegerea sa în urmă cu doi ani pentru a justifica decizia de retragerea a trupelor americane din Siria, relatează AFP.
Iulian Tudor
27 dec. 2018, 07:02
Donald Trump:

„Statele Unite nu pot continua să fie jandarmul lumii”, a declarat el la baza aeriană Al-Asad, la circa 160 de kilometri vest de Bagdad. „Este nedrept când această greutate apasă numai asupra noastră, a Statelor Unite”, a adăugat liderul de la Casa Albă.

Citeşte şi Preşedintele SUA, Donald Trump, şi soţia sa au mers să viziteze militarii americani din Irak

Însoţit de soţia sa, Melania, preşedintele american a aterizat la ora locală 19.16 (16.16 GMT) pe această bază, unde a discutat cu soldaţi şi responsabili militari, potrivit unui fotoreporter al agenţiei France Prese.

Preşedintele şi Prima Doamnă au plecat „spre Irak seara târziu de Crăciun pentru a face o vizită trupelor noastre şi comandanţilor noştri militari ca să le mulţumească pentru angajamentul, succesul şi sacrificiul lor şi să le ureze Crăciun fericit”, a scris pe Twitter purtătoarea de cuvânt a Casei Albe, Sarah Sanders.

Iniţial, Donald Trump trebuia să aibă o întrevedere cu premierul irakian, Adil Abdul-Mahdi, „dar o divergenţă de puncte de vedere legate de organizarea acestei întâlniri a condus la înlocuirea cu o discuţie telefonică”, în cursul căreia cei doi lideri au abordat în special dosarul sirian, potrivit unui comunicat la guvernului de la Bagdad.

Adil Abdul-Mahdi „l-a invitat pe preşedintele american să se deplaseze la Bagdad”, iar Donald „Trump i-a cerut prim-ministrului să vină la Washington”, a adăugat comunicatul. „Cele două părţi au căzut de acord să consolideze în continuare relaţiile dintre cele două ţări”, potrivit documentului.

Donald Trump a fost criticat frecvent pentru că, de la instalarea la Casa Albă, în ianuarie 2017, nu a efectuat nicio vizită în zone de conflict unde sunt prezente trupe americane şi mai ales după ce, luna trecută, în Franţa, a anulat din cauza ploii o vizită la un cimitir american din timpul Primului Război Mondial.

DailyBusiness
Bolojan promite sprijin pentru peste 400 de persoane afectate de explozia din Rahova: 45 de locuințe sunt asigurate
Spynews
Explozia de la blocul de pe Calea Rahovei ar fi fost provocată de o acumulare de gaze. Cineva ar fi dat drumul la alimentare la o zi după ce a fost oprită
Fanatik.ro
Un fotbalist de numai 18 ani a fost ucis de răpitori! Familia nu a reușit să adune banii de răscumpărare
Capital.ro
Obligație pentru proprietarii de case. Se respectă neapărat intervalul orar. Legea prevede amendă de până la 6.000 de lei
Playtech.ro
Care este banda pe care trebuie să stea maşina pentru a întoarce corect în sensul giratoriu?
Adevarul
Un șofer a murit carbonizat în propria mașină: designul „modern” al ușilor a împiedicat salvarea
wowbiz.ro
Durere fără margini la Curtea de Argeș. Femeia ucisă pe trecerea de pietoni din Berceni a fost înmormântată. Imaginile cu băiatul cel mare sunt sfâșietoare: „O aștepta să vină la școală…”
Economica.net
Ce se va întâmpla cu preţurile - Anunţ pentru toţi românii
Prosport.ro
Imaginile cu legendara femeie din ring, considerate „prea hot pentru internet”
kanald.ro
Tragedie în Piatra Craiului! O femeie de 29 de ani a murit după ce a căzut 300 de metri de pe un versant abrupt
Cancan.ro
Ce posta Vasilica Enache înainte să fie ucisă în Rahova! Mesajul premonitoriu: 'Când murim…'
iamsport.ro
BREAKING | Surpriză: un antrenor din SuperLiga, noul favorit să o preia pe U Cluj! Cine le-a luat fața lui Bergodi și Mutu
MediaFlux
Schimbare radicală de vreme! Anunțul ANM
stirilekanald.ro
„Probabil, cu această ocazie, se vor face controale masive”. Ipoteze în cazul exploziei de pe Calea Rahovei
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025