Donald Trump, dat în judecată de către procurorii democraţi. Acuzaţiile ce i se aduc sunt grave

Procurori generali democraţi au intentat proces contra preşedintelui SUA, republicanul Donald Trump, acuzându-l de încălcarea clauzelor anticorupţie şi principiilor statului de drept prin menţinerea indirectă a controlului asupra afacerilor, dar Casa Albă şi Partidul Republican resping acuzaţiile.
Iulian Tudor
13 iun. 2017, 10:02
Donald Trump, dat în judecată de către procurorii democraţi. Acuzaţiile ce i se aduc sunt grave

Procurorul general din Districtul Columbia, Karl A. Racine (democrat), şi omologul său din statul Maryland, Brian E. Frosh (democrat), argumentează, în cadrul unui proces, că decizia lui Donald Trump de a fi în continuare principalul acţionar al companiilor sale, deşi este preşedinte al SUA, „pune sub semnul întrebării principiile statului de drept şi integritatea sistemului politic american”, conform cotidianului The Washington Post. În cursul unei conferinţe de presă, Karl Racine şi Brian Frosh l-au acuzat pe Donald Trump de „încălcarea flagrantă” a Clauzei remuneraţiilor din Constituţia SUA.

„Situaţiile de conflict de interese create sunt atât de ample încât cetăţenii americani nu vor putea spune cu certitudine dacă acţiunile decise de Trump într-o anumită zi sunt în interesul ţării sau al companiilor”, a afirmat Frosh. „Cetăţenii trebuie să ştie că un preşedinte care ne trimite copiii în zone de război nu face acest lucru din preocupări pentru afacerile sale. Trebuie să ştie că preşedintele nu va semna vreun tratat cu altă naţiune doar pentru că el deţine un teren de golf acolo”, a adăugat el.

Prin noul proces, Districtul Columbia şi statul Maryland acuză că le sunt afectate interesele deoarece Hotelul Trump International, situat lângă Casa Albă, atrage afaceri în detrimentul Centrului de convenţii Walter E. Washington şi al unui complex similar din Maryland.

Citeşte şi Curtea de Apel din San Francisco a confirmat suspendarea decretului lui Trump privind migraţia

Potrivit documentaţiei depuse la proces, Ambasada Kuwaitului a organizat un eveniment la Hotelul Trump, iar o firmă de relaţii publice angajată de Arabia Saudită a cheltuit 270.000 de dolari pentru cazare la hotelul preşedintelui. Donald Trump a efectuat în Arabia Saudită prima vizită oficială externă. În total, documentele depuse în cadrul procesului intentat la Tribunalul districtual din Maryland indică zece ţări de pe urma cărora Donald Trmp ar fi obţinut profit de când este preşedinte, potrivit Mediafax.

Purtătorul de cuvânt al Casei Albe, Sean Spicer, a respins acuzaţiile, afirmând că „nu este greu să se vadă că unul dintre motive ar putea fi interesele politice de partid”, aluzie la faptul că cei doi procurori sunt democraţi. Într-un comunicat citat de cotidianul The New York Times, Comitetul Naţional al Partidului Republican a catalogat acuzaţiile drept „absurde”.

În urmă cu câteva zile, Nancy Pelosi, liderul grupului democrat din Camera Reprezentanţilor, a declarat că i se pare „ciudat” că Donald Trump a efectuat prima vizită externă în Arabia Saudită, precizând că va verifica situaţia. „Cred că a fost o alegere foarte ciudată să meargă acolo. Mai ales în contextul în care am fost membră a Comisiei care a investigat atentatele din 11 septembrie, şi ştiind că există suspiciuni în ţara noastră”, a precizat Pelosi într-un interviu acordat MSNBC.

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
„Practică pur comunistă!”. Cum le-au fost schimbate numele sportivilor maghiari care au scris istorie pentru România
Capital.ro
Călin Georgescu a luat decizia. Anunț despre alegerile pentru Primăria Capitalei din 7 decembrie
Playtech.ro
Scumpire la energia electrică din noiembrie: cu cât vor crește facturile românilor
Adevarul
Când crește valoarea tichetelor de masă în România și cine beneficiază de majorare
wowbiz.ro
BREAKING NEWS! Accident CUMPLIT! Un autocar cu 50 de pasageri s-a răsturnat într-o prăpastie. Toți erau studenți
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
,,Nu mai rezist, salvați-mă!” Ultimele cuvinte ale lui Octav, românul care a murit în Italia, după ce a rămas blocat sub dărâmăturile turnului medieval Torre dei Conti
iamsport.ro
Becali a anunțat că dorește să îl aducă la FCSB pe jucătorul cu 11 goluri pentru România: ”Îl vreau!”. MM Stoica a intervenit imediat
MediaFlux
Au intrat banii pe cardurile de alimente! Un milion de persoane au primit sumele, însă sute de mii de români încă așteaptă
stirilekanald.ro
Tensiuni la granița României cu Ucraina! Avioane F-16 și Eurofighter, ridicate de urgență
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai