Donald Trump este dat în judecată. Ce le-a făcut utilizatorilor de Twitter

Președintele american, Donald Trump, a fost dat în judecată de un grup de apărare a libertății de exprimare pentru că a blocat accesul unor utilizatori la contul său de Twitter @realDonaldTrump, decizie care în opinia lor încalcă Primul Amendament al Constituției SUA, relatează Reuters.
Filip Stan
12 iul. 2017, 08:35
Donald Trump este dat în judecată. Ce le-a făcut utilizatorilor de Twitter

Reclamanții — Knight First Amendment Institute de la Universitatea Columbia din New York și șapte abonați la Twitter — susțin că Trump a blocat conturile mai multor utilizatori care au răspuns la mesajele difuzate de el pe rețea cu comentarii în care l-au criticat, l-au ironizat sau l-au contrazis pe președinte.

Donald Trump face frecvent afirmații politice pe Twitter și de aceea contul său reprezintă un forum public, din care guvernul nu poate exclude pe nimeni pe baza opiniilor exprimate, argumentează reclamanții în documentele depuse marți la un tribunal federal din New York. Utilizatorii rețelei nu pot vedea sau răspunde la mesajele transmise din conturi care îi blochează, potrivit Agerpres.

Citeşte şi Donald Trump Jr. publică pe Twitter e-mailuri care arată o susţinere rusă a campaniei lui Donald Trump

Casa Albă nu a comentat deocamdată anunțul. Luna trecută, purtătorul de cuvânt al Casei Albe, Sean Spicer, a afirmat că mesajele difuzate de Trump pe Twitter sunt considerate „declarații oficiale ale președintelui SUA”, amintește Reuters. Spicer este și el vizat de procesul intentat marți, împreună cu directorul pentru social media de la Casa Albă, Dan Scavino. Inițiatorii acțiunii cer ca blocarea conturilor să fie declarată neconstituțională.

DailyBusiness
Plafonarea gazelor expiră de la 1 aprilie. Bogdan Ivan: „Nu ar trebui să existe scumpiri, avem mecanisme de protecție”
Spynews
Panică într-un avion! Pasagerii au auzit zgomote și țipete din compartimentul de cală: ”Nu am mai pățit așa ceva în viața mea”
Fanatik.ro
Concedieri masive în fabrici importante din România. Dezastrul industrial din UE lovește din plin și în angajații din țara noastră
Capital.ro
Tragedie în televiziune. S-a stins la 46 de ani una din cele mai iubite jurnaliste din România: Îmi tremură și acum sufletul!
Playtech.ro
Taxe locale și impozite în 2026. Cum verifici sumele datorate, pas cu pas
Adevarul
Unirea României cu Moldova: cum trebuie citită declarația Maiei Sandu. „Din acest an s-a intrat într-o altă etapă”
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Fostul jucător de la Dinamo s-a întors băut cu mașina de la Revelion: ”Numai pe contrasens am condus! De ce recunosc?”
MediaFlux
Românii care au datorii apar oficial pe lista rușinii! Guvernul a aprobat proiectul
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend