Donald Trump părăseşte Casa Albă. Ce decizie a luat preşedintele american

Preşedintele american Donald Trump a anunţat joi că va face din proprietatea sa din Palm Beach, Florida, reşedinţa sa permanentă, în locul apartamentului său din Trump Tower din New York.
Alina Costache
01 nov. 2019, 06:15
Donald Trump părăseşte Casa Albă. Ce decizie a luat preşedintele american

Trump deţine proprietatea din Mar-a-Lago, Palm Beach, din 1985 şi a petrecut mai mult timp aici decât în apartamentul său de pe bulevardul Fifth Avenue din New York.

„Familia mea şi cu mine vom face din Palm Beach, Florida, reşedinţa noastră permanentă”, a scris Trump pe Twitter, potrvit Agerpres.

„În pofida faptului că plătesc milioane de dolari în oraş, în taxe locale şi pentru stat în fiecare an, am fost tratat foarte prost de liderii politici atât ai oraşului, cât şi ai statului”, a precizat el, referindu-se la New York.

Newyorkez întreaga sa viaţă, Trump a fost crescut în cartierul Queens iar mai târziu s-a mutat în Manhattan. Trump Tower serveşte atât ca reşedinţă, cât şi ca sediu central al Organizaţiei Trump, compania sa imobiliară.

„Ca preşedinte, voi fi mereu aici pentru a ajuta New York-ul şi pe oamenii minunaţi din New York. Va avea mereu un loc special în inima mea!”, a mai afirmat Trump, informează Agerpres.

Citeşte şi Donald Trump l-a invitat la Casa Albă pe câinele militar erou care a participat la lichidarea liderului islamist al-Bagdadi

Trump, un republican, a avut dispute cu primarul metropolei, Bill de Blasio, şi guvernatorul statului New York, Andrew Cuomo, ambii democraţi.

„Drum bun şi cale bătută. Nu e ca şi cum @realDonaldTrump plătea taxe aici oricum. Este al tău, Florida”, a postat Cuomo pe Twitter, informează Agerpres.

„Ai grijă să nu te lovească uşa când ieşi”, a postat pe Twitter la rândul lui Bill de Blasio.

Trump a depus o cerere pentru a-şi schimba reşedinţa la sfârşitul lui septembrie la tribunalul competent din comitatul Palm Beach, a relatat New York Times.

Donald Trump candidează pentru un nou mandat de preşedinte în noiembrie 2020 şi, dacă va fi reales, va locui la Casa Albă până în ianuarie 2025.

DailyBusiness
PSD cere reducerea urgentă a prețului la motorină pentru fermieri și îl presează pe Bolojan să decidă rapid
Spynews
Încă o despărțire în showbiz! Un artist celebru din România a confirmat separarea de iubită, în exclusivitate
Fanatik.ro
Fiica lui Mugur Isărescu a rămas fără jobul de la compania imobiliară unde a lucrat 10 ani. I s-a micșorat drastic salariul, apoi nu a fost realeasă în conducere
Capital.ro
Bani pentru pensionari înainte de Paște. Ministrul Florin Manole, anunț la TV: Au nevoie de ajutor, e de bun simț
Playtech.ro
Cât te costă, de fapt, o zi obișnuită în România, de dimineața până seara, dacă mergi la serviciu. Calcul complet de la cafea la transport
Adevarul
De ce moartea șefului securității din Iran are mai multă greutate decât cea a fostului lider suprem
wowbiz.ro
Dan Petrescu a fost operat de urgență! Care este starea antrenorului de fotbal: „Îi ținem pumnii”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Pensiile ajung mai devreme în aprilie. O anumită categorie de pensionari vor primi bani în plus înainte de sărbătorile pascale 
iamsport.ro
Negocieri pentru transferul lui Radu Drăgușin: ”Ne vedem la Londra”. Internaționalul român, prioritate pentru un club important din Europa
MediaFlux
Cea mai bună veste pentru românii născuți înainte de 1960. Proiectul a fost lansat
stirilekanald.ro
S-a dat lege! Miercuri e zi liberă!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj