Donald Trump semnează ordinul prin care iudaismul va fi naţionalitate

Preşedintele Donald Trump va semna miercuri un ordin executiv prin care iudaismul va fi considerat şi naţionalitate, nu doar religie, o acţiune despre care Administraţia crede că va lupta cu ceea ce percepe ca antisemitism în campusurile universitare, potrivit presei americane.
Iulian Tudor
11 dec. 2019, 06:33
Donald Trump semnează ordinul prin care iudaismul va fi naţionalitate

Acest ordin, despre care a scris iniţial The New York Times care citează un oficial de la Casa Albă, îi va permite lui Trump să facă paşi în combaterea atitudinii anti-Israel şi a mişcărilor care au loc în campusuri în acest sens prin obligarea instituţiilor de învăţământ să le trateze ca discriminatorii pentru a menţine finanţarea.

Această acţiune acţionează o parte a Legii Drepturilor Civile din 1964 care prevede ca instituţiile educaţionale care primesc fonduri federale să nu discrimineze pe baza naţionalităţii. Departamentul de Educaţie poate refuza finanţarea oricărei facultăţi sau program educaţional care discriminează pe bază de rasă sau naţionalitate, potrivit Legii, potrivit news.ro.

Religia nu este inclusă în aceasta, astfel că Administraţia va trebui să considere iudaismul ca naţionalitate pentru a putea, eventual, să pedepsească universităţile pentru încălcarea ei.

Jared Kushner, ginerele lui Trump şi consilier la Casa Albă, a fost cel care a iniţiat ordinul, potrivit NYTimes.

Definiţia antisemitismului va fi împrumutată de la Departamentul de Stat, care a fost iniţial formulată de International Holocaust Remembrance Alliance, informează news.ro.

Ordinul vine la câteva zile după ce mai multe grupuri evreieşti l-au criticat pe Trump din cauza unui discurs ţinut sâmbătă în faţa unei organizaţii israelo-americane. Grupurile îl acuză pe preşedinte că a folosit stereotipuri antisemite.

Aflat în Florida, la Israeli American Council National Summit, Trump a sugerat că cei mai mulţi dintre cei prezenţi sunt bogaţi şi că lucrează în imobiliare şi că bogăţia lor le va ghida voturile în alegerile din 2020.

„Mulţi dintre voi activează în imobiliare, pentru că vă cunosc foarte bine. Sunteţi asasini brutali, nu oameni drăguţi. Dar trebuie să mă votaţi, nu aveţi de ales”, a spus Trump. Preşedintele i-a dojenit pe unii evrei americani pentru că nu iubesc „suficient„ Israelul, potrivit news.ro.

Şi în campania din 2016, Trump a făcut remarci similare în faţa unui grup de evrei republicani: „Nu mă veţi susţine pentru că nu vreau banii voştri”.

Statele Unite au cerut o soluţie în conflictul Israel-Palestina, iar Trump l-a susţinut pe prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu, acuzat recent de corupţie. Luna trecută, Administraţia Trump a anunţat o mare schimbare în politica americană privind aşezările israeliene în Cisiordania, respingând decizia din 1978 a Departamentului de Stat care considera aşezările ca „incompatibile cu legea internaţională”.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Cine este personajul celebru care intră în rolul uneia dintre Furnicuțe, la Denise Rifai. Va fi responsabil de provocările zilnice
Fanatik.ro
Mircea Lucescu, omagiat de toți jucătorii de la Galatasaray! Tricouri speciale și banner dedicat marelui „Il Luce”
Capital.ro
Sprijin financiar de 5.000 de lei pentru angajați. Ministerul Muncii pregătește un pachet de ajutor: Protejarea drepturilor, o prioritate
Playtech.ro
Cum este notată pensia minimă garantată pe cupon: Cine o primește în 2026 și care este suma oferită de stat
Adevarul
Un francez și-a demolat locuința pentru a alunga românii care o ocupau ilegal. „Nu mai aveam altă opțiune”
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de Mircea Lucescu înainte să moară! Ce mărturisire cutremurătoare a făcut „Il Luce”: „Gata, s-a terminat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un tânăr român stabilit în Italia și-a pierdut viața sub ochii prietenilor, chiar în a doua zi a Paștelui Catolic
iamsport.ro
”Mama mi-a spus în ultimele zile de viață ale lui tata: «Nu mai vii să îl vezi, mergi peste tot în lume după Lucescu. Ajung să cred că l-ai iubit pe Mircea mai mult decât pe el!»”
MediaFlux
Priveghiul lui Mircea Lucescu, în imagini. Ziua când Il Luce a rămas în eternitate FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj