Donald Trump vrea să discute cu omologii lui despre o posibilă încheiere a cursei incontrolabile a înarmării

Preşedintele american Donald Trump a declarat luni că la un moment dat în viitor va discuta despre evoluţiile pe plan militar cu omologii săi din China şi Rusia în speranţa încheierii "cursei incontrolabile a înarmării".
Romania TV
03 dec. 2018, 16:14
Donald Trump vrea să discute cu omologii lui despre o posibilă încheiere a cursei incontrolabile a înarmării

‘Sunt sigur că, la un moment dat în viitor, preşedintele Xi şi cu mine, împreună cu preşedintele rus Putin, vom începe să discutăm despre stoparea semnificativă a ceea ce a devenit ‘o cursă importantă şi incontrolabilă a înarmării’. Statele Unite au cheltuit 716 miliarde de dolari anul acesta. O nebunie!’, a scris Donald Trump pe Twitter luni dimineaţa, a doua zi după ce s-a întors de la summitul G20 din Argentina.

Pe da altă parte, Trump a salutat ‘marele salt înainte’ în relaţiile cu Beijingul după summitul de la Buenos Aires, în timpul căruia liderul de la Casa Albă şi Xi Jinping au declarat un armistiţiu în conflictul lor comercial, Trump suspendând aplicarea unor noi taxe vamale asupra importurilor din China.

Citeşte şi Armistiţiu în conflictul comercial dintre SUA şi China

‘Relaţiile cu China au făcut un mare salt înainte!’, a scris pe Twitter preşedintele Trump, salutând rezultatele întâlnirii ca fiind ‘extraordinare’ şi promiţând că ‘se vor întâmpla lucruri foarte bune’.

‘Negociem dintr-o poziţie de forţă, însă China are şi ea multe de câştigat dacă şi când se va ajunge la un acord. Regulile jocului corect !’, a mai spus preşedintele Trump.

Beijingul a precizat că Washingtonul va renunţa să majoreze, aşa cum era prevăzut, de la 10% la 25% taxele vamale pentru produse importate din China în valoare de 200 de miliarde de dolari – jumătate din total – începând de la 1 ianuarie 2019.

Casa Albă a anunţat însă că această decizie nu este decât suspendată, pentru o perioadă de 90 de zile.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Taifunul Dolphin lovește Japonia! Sute de mii de oameni, evacuați, iar peste 500 de zboruri au fost anulate
Fanatik.ro
Marius Mitran, despre Odiseea Universității Craiova: „Noduri, semne și ratări”
Capital.ro
Mașini interzise în Europa. Lista completă a țărilor și orașelor în care nu mai au voie să circule autoturismele Euro 3, Euro 4 sau Euro 5. Care este situația din România
Playtech.ro
Cum îți faci bagajul fără să plătești taxe suplimentare la avion. Trucurile folosite de călătorii experimentați
Adevarul
Eclipsa de Soare din 12 august 2026, spectacol rar la apus. Adrian Șonka: „O imagine pe care poate nu o vezi niciodată în viață”
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă mișcare seismică s-a produs în România, astăzi! În ce zonă a fost înregistrată și ce spun specialiștii
iamsport.ro
Atac devastator la Cătălin Moroșanu: ”Eu mi-am făcut numele în ring, tu la TV, pe chiloțăreală! Nu te compari cu mine”
MediaFlux
Românii care pot primi a 13-a pensie, dar și o pensie minimă de 600 de euro. Care sunt condițiile și cine beneficiază
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat