Dosar penal în cazul finanţării partidului preşedintelui Igor Dodon

Procuratura Generală din Republica Moldova s-a autosesizat şi a deschis un dosar penal în cazul finanţării PSRM, partidul preşedintelui Igor Dodon, în urma înregistrărilor apărute în presă în care Dodon spunea că a primit din partea Rusiei anumite sume de bani lunar, potrivit site-ului deschide.md.
Filip Stan
11 iun. 2019, 09:29
Dosar penal în cazul finanţării partidului preşedintelui Igor Dodon

Deşi în comunicatul de presă nu se spune exact care formaţiune este vizată, se poate deduce că este vorba despre PSRM, pentru că acest partid a fost obiectul unor imagini video în care Igoro Dodon spune că primea din Fderaţia Rusă câte 700.000 – 800.000 dolari lunar.

 „Având în vedere multiplele adresări şi solicitări de informaţii, parvenite în adresa Procuraturii Generale în legătură cu apariţia în spaţiul public a unor date, care pun la îndoială legalitatea finanţării unor formaţiuni politice, Procuratura Generală vine cu următoarele precizări: Informaţiile apărute recent în presă au servit temei pentru autosesizarea procurorilor şi iniţierea pe caz a unui proces penal. În procesul investigaţiilor procurorii au demarat o serie de acţiuni în vederea elucidării obiective a circumstanţelor cazului, inclusiv au ridicat probe şi au purces la audierea persoanelor. Pe măsura desfăşurării acţiunilor şi adoptării unor decizii procesuale, Procuratura va difuza informaţie suplimentară”, se spune în comunicatul procuraturii, informează Mediafax.

O înregistrare video îl surprinde pe preşedintele Igor Dodon în momentul când cere bani de la liderul PDM Vlad Plahotniuc. Acesta mai spune că primeşte de la ruşi câte 700 000 de dolari pe lună.

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Escapada la munte l-a scos din sărite pe Liviu Vârciu! A ajuns în Poiana Brașov în 7 ore, iar acolo a primit o altă lovitură: ”Ne merităm soarta”
Fanatik.ro
Cât de bun este, de fapt, Daniel Paraschiv, atacantul transferat de Rapid. Ce rating are în EA SPORTS FC 26, jocul adorat de milioane de români
Capital.ro
Reguli la bloc. Penalizare pentru restanțe la întreținere. Legea nu permite sancționarea automată a proprietarilor
Playtech.ro
Tarife pentru parcarea de reședință în București 2026. Cu cât plătesc mai mult bucureștenii față de anul trecut
Adevarul
Meseriile care nu pot fi înlocuite de AI. Ce are omul și nu va avea niciodată inteligența artificială
wowbiz.ro
Doliu uriaș! Autorul Michael Schumacher a murit la 75 de ani: „Tatăl meu era…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Tânăra din Buzău care și-a pierdut iubitul în urma unui incident rutier face declarații tulburătoare! Acuzațiile pe care le aduce medicilor: „Mereu am știut că ești în pericol”
iamsport.ro
Apropiatul din altă țară al lui Valentin Ceaușescu a amenințat că va opri comerțul cu România dacă nu îl transfera pe fostul mare fotbalist român
MediaFlux
Răsturnare privind furtul Coifului de Aur furat din Muzeul Drents! Olandezii au mințit, acuză fostul director al Muzeului Național de Istorie
stirilekanald.ro
Anunț foarte important pentru români!
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend