Dosar penal pentru ucidere din culpă în cazul adolescentei care a căzut de pe un bloc din Sibiu în timp ce îşi făcea un selfie

Poliţiştii au deschis, joi, un dosar penal pentru ucidere din culpă în cazul fetei de 15 ani care a murit după ce a căzut în gol de pe un bloc turn cu nouă etaje din municipiul Sibiu, aceştia stabilind, în urma audierilor, că fata s-a urcat, de fapt, pe acoperişul blocului, s-a aşezat pe o bordură şi a scos picioarele printr-un cadru metalic montat pe peretele exterior al blocului care s-a rupt.
Romania TV
16 mart. 2017, 08:10
Dosar penal pentru ucidere din culpă în cazul adolescentei care a căzut de pe un bloc din Sibiu în timp ce îşi făcea un selfie

Purtătorul de cuvânt al Poliţiei Judeţene Sibiu, Luciana Lazăr, a declarat joi că în urma audierilor, poliţiştii au stabilit că şapte tineri au urcat, miercuri seară, într-un balcon comun de la etajul nouă al blocului turn de pe strada Vasile Milea, iar de acolo pe acoperiş.

Anchetatorii spun că fata de 15 ani s-a aşezat pe o bordură şi a scos picioarele printr-un cadru metalic montat pe peretele exterior al blocului cu rol de balustradă, care la un moment dat s-a desprins şi a tras-o pe copilă după el, potrivit news.ro.

Fata a căzut în gol şi medicii nu au mai putut decât să constate decesul.

În acest caz a fost deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă.

„Deocamdată se fac cercetări pentru faptă. Urmează alte acţiuni procedurale pentru a se stabili împotriva cui se va îndrepta dosarul”, a declarat Luciana Lazăr.

Potrivit sursei citate, în cursul zilei de joi, dosarul va fi transmis către Parchetul Tribunalului Sibiu care va coordona întreaga anchetă.

Adolescenta de 15 ani a murit, miercuri seară, după ce a căzut de pe blocul turn cu nouă etaje din municipiul Sibiu pe care se urcase împreună cu nişte prieteni.

O adolescentă a murit în timp ce încerca să-şi facă un selfie. Fata a căzut de pe acoperişul unui bloc

Iniţial, surse oficiale au declarat că fata, împreună cu alţi şase prieteni, urcase la etajul al nouălea al blocului turn situat într-o zonă semicentrală a oraşului, într-un balcon comun în care accesul se face de pe casa scărilor.

„Tinerii au vrut să facă un selfie, însă balustrada balconului s-a rupt, iar adolescenta a căzut de la înălţime”, au precizat sursele citate.

DailyBusiness
Petrișor Peiu: Criza politică va continua până în 2028 sau până la alegeri anticipate. „Majoritățile nu mai pot fi construite în culise”
Spynews
Scandal la Evaluarea Națională. Ce s-a întâmplat după ce lucrările au fost predate. Dezvăluirile făcute de un profesor
Fanatik.ro
Csikszereda, gest emoționant pentru o legendă a naționalei României. Rentă viageră lunară
Capital.ro
ANAF schimbă regulile pentru veniturile din străinătate: ce trebuie depus și când apare obligația 
Playtech.ro
Limită de plăţi impusă de bancă fără cererea clientului. Poți rămâne fără posibilitatea de a plăti dacă ai depăşit acest număr de tranzacţii
Adevarul
SUA intră în era cuantică. Trump vrea să aibă super-computerul care poate sparge codurile lumii până în 2028
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Toto Dumitrescu, săltat de polițiști și internat la Psihiatrie. Fiul lui Ilie Dumitrescu a făcut prăpăd într-un magazin și s-a certat cu iubita
iamsport.ro
Giovanni Becali ar fi sabotat transferul lui Prunea în Serie A: ”E șmecher, nu? Am trimis hârtie acolo că e operat la genunchiul drept, că a avut ligamentele rupte!”
MediaFlux
Horoscop 24 iunie: O zi a alegerilor inspirate și a întâlnirilor care pot schimba planuri de viitor
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?