Două zile de doliu naţional în Capul Verde, după moartea Cesariei Evora

Guvernul din Republica Capului Verde a decretat sâmbătă doliu naţional timp de 48 de ore în întreg arhipelagul african după moartea cântăreţei Cesaria Evora, despre care preşedintele Jorge Carlos Fonseca a spus că este 'unul dintre reperele majore pentru cultura din Capul Verde', informează AFP.
Romania TV
17 dec. 2011, 20:14
Două zile de doliu naţional în Capul Verde, după moartea Cesariei Evora

‘Moartea ei ne întristează, pentru că era unul dintre reperele majore ale culturii din Capul Verde, în special ale muzicii’, a afirmat şeful statului, care s-a declarat ‘consternat’ la aflarea veştii. ‘Când se vorbeşte de Capul Verde în lume, numele Cesariei este rostit mereu primul, ceea ce arată încărcătura simbolică pe care cântăreaţa şi vocea ei o aveau pentru ţară’, a adăugat el, potrivit Agerpres.

Într-un comunicat de presă, premierul José Maria Neves a afirmat la rândul său că artista ‘a dat o inestimabilă contribuţie măreţiei naţiunii noastre şi mândriei noastre’. El a adăugat că Cesaria Evora, supranumită ‘diva desculţă’, ‘nu va muri niciodată, pentru că o icoană şi o stea nu mor niciodată’. ‘Ea va rămâne mereu în memoria locuitorilor din Capul Verde’, a dat el asigurări.
Ministrul culturii, Mario Lucia Sousa, el însuşi un cântăreţ care a înregistrat un album cu Cesaria Evora şi împreună cu care se afla în urmă cu zece zile, spune că a pierdut ‘o mare prietenă’ de care era ‘foarte apropiat’. El i-a mulţumit pentru ‘moştenirea pe care ne-a lăsat-o’ şi a promis că toate melodiile cântăreţei vor fi adunate şi publicate.
Cesaria Evora a murit sâmbătă la 70 de ani, într-un spital din insula sa natală din Sao Vicente (nord) unde a fost internată vineri. Ea va fi îngropată săptămâna viitoare la Mindelo, cel mai mare oraş din Sao Vicente.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Cu cât vinde Dan Șucu o vilă de 5 camere în Pipera. Suma neașteptată cerută de patronul Rapidului
Capital.ro
Elena Udrea, anunț de ziua ei de naștere: Adevăratele chemări nu se termină până nu se împlinesc! Ce decizie a luat
Playtech.ro
Ce faci dacă ți-a fost respinsă cererea de pensie pentru limită de vârstă
Adevarul
Visul italian din Toscana, la preț de garsonieră în Cluj. Domeniul are o vilă istorică, piscină, livadă de măslini și o vie
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Tradiții și obiceiuri în noaptea de Revelion 2026. Mersul cu Plugușorul
iamsport.ro
Radu Banciu, dezlănțuit! L-a numit ”prostănacul anului” pe faimosul milionar: ”Fondatorul prostiei în această țară! E prostul fudul al neamului românesc”
MediaFlux
Cum pot rămâne românii fără pensii în 2026. O greșeală îi poate costa scump
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend