Dragnea, despre programul de guvernare al PSD: Va prevedea un deficit public de maxim 2% din PIB

Președintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat joi la Constanța, că programul de guvernare cu care PSD va candida la alegerile parlamentare de anul acesta va avea buget pentru implementare și va prevedea un deficit public de maxim 2% din PIB.
Filip Stan
25 aug. 2016, 15:46
Dragnea, despre programul de guvernare al PSD: Va prevedea un deficit public de maxim 2% din PIB

Potrivit lui Dragnea, programul de guvernare va prefigura pentru prima dată în istoria post decembristă perspectivele de dezvoltare economică, industrială și demografică ale României și sursele de finanțare ale acestui program.

Va fi un program de guvernare care va avea și buget pentru implementare și va prevedea un deficit public de maxim 2% din PIB și dezvoltarea unor capacități industriale de producție de către stat. Avem instrumentul prin care se poate face acest lucru. Programul nostru de guvernare va fi structurat astfel încât să ajute capitalul românesc, firmele românești. Patronii români au ajuns să fie și opresați și agresați. De ce? Pentru că sunt români?„, a declarat liderul social-democrat.

Dragnea a mai afirmat că „va fi un program politic de guvernare românesc, național și special făcut pentru om”.

A venit momentul să discutăm ce face fiecare parte a momentului pentru om, de la creșă, grădiniță, școală, facultate, loc de muncă… La toate serviciile publice trebuie să facem referire ca instrumente pentru om, în slujba omului și nu invers„, a spus Dragnea, la Școala de vară a femeilor social-democrate.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Maria Covașa, ironie fină la adresa lui Dany Boy după ce i-a cunoscut actuala iubită! Fosta concurentă de la Insula Iubirii nu s-a putut abține
Fanatik.ro
Dat afară de Gigi Becali, Baba Alhassan a semnat! Destinaţie surpriză pentru fostul jucător de la FCSB
Capital.ro
Pensie 2026. Actele care pot aduce bani în plus chiar și după pensionare. Când se poate cere recalcularea
Playtech.ro
Românii sub 30 de ani pot încasa bani în fiecare lună dacă se angajează. Bonusul oferit de stat
Adevarul
Șeful Ryanair neagă faptul că un bărbat ar fi fost aspirat pe geamul spart al unui avion: „Aceste afirmații sunt lipsite de sens”
wowbiz.ro
Andreea Ibacka a izbucnit în plâns! Ce a emoționat-o până la lacrimi pe vedetă: „Nu-mi mai e rușine să fiu vulnerabilă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Astăzi se împlinesc 9 ani de la decesul Denisei Răducu! Incredibil ce a apărut pe pagina regretatei artiste
iamsport.ro
500.000 de euro pentru Dan Petrescu! Omul de afaceri era disperat să-l aducă la echipă. Victor Becali: ”Băi, ești nebun?”
MediaFlux
Casa de Pensii explică cum se dovedește stagiul de cotizare la pensie. Mai multe soluții dacă s-a pierdut cartea de muncă
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România