Dragnea, reacţie după ce Iliescu a spus că-l susţine: Nu m-a surprins susţinerea fostului preşedinte VIDEO

Noul şef al PSD, Liviu Dragnea, a declarat miercuri, după votul în Comitetul Executiv, că "nu l-a suprins faptul că Ion Iliescu l-a susţinut la conducerea partidului". Totuşi, noul lider al PSD a adăugat că se simte onorat pentru acest lucru.
Iulian Tudor
22 iul. 2015, 17:10
Dragnea, reacţie după ce Iliescu a spus că-l susţine: Nu m-a surprins susţinerea fostului preşedinte VIDEO

Liviu Dragnea a precizat că Ion Iliescu l-a susţinut la conducerea partidului pentru experienţa pe care a acumulat-o în cadrul PSD.

Citeşte şi: Valeriu Zgonea: Dragnea, cea mai bună soluţie pentru PSD. Se ocupă de partid de 10 ani

„Nu m-a surprins susţinerea domnului Iliescu, care a avut o argumentaţie foarte solidă şi corectă, raţională (…)

Domnul preşedinte a spus ca noi să facem o echipă, iar preluarea interimară a atribuţiilor să fie asumată de mine, având o oarecare experienţă. Nu m-a suprins dar m-a onorat susţinerea domnului preşedinte”, a precizat Liviu Dragnea.

Citeşte şi: ION ILIESCU l-a votat pe Liviu Dragnea: Este un bun organizator. În noiembrie avem CONGRES VIDEO

Întrebat dacă se supără pentru faptul că Victor Ponta a anunţat anterior că o susţine pe Rovana Plumb la şefia PSD, Dragnea a răspuns:

„Categoric nu. Victor Ponta rămâne prietenul meu. Pe un prieten nu te poţi supăra (…) A fost opţiunea lui Victor pe care o respect. El rămâne prietenul meu şi sper şi eu prietenul lui”, a adăugat Liviu Dragnea.

Liviu Dragnea a fost ales la şefia PSD după ce a primit 65 de voturi „pentru”, în timp ce Rovana Plumb – 18 voturi, potrivit România TV. Două voturi au fost anulate.

Dragnea va conduce PSD până la organizarea Congresului PSD, care a fost convocat pentru data de 16 noiembrie.

Citeşte şi: LIVIU DRAGNEA este noul preşedinte al PSD. Congresul va avea loc în noiembrie

Comitetul Executiv Naţional s-a întrunit, miercuri, pentru a alege preşedintele interimar al PSD. Liviu Dragnea a fost ales şef al partidului, devansând-o la vot pe Rovana Plumb.

 

 

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Cine sunt Remi și Bianca, cel de-al doilea cuplu care își testează relația la Insula Iubirii, sezonul X! Au o diferență de vârstă de peste 10 ani
Fanatik.ro
Concurența lui Daniel Bîrligea la Frosinone. Ce șanse are atacantul român să fie titular în Serie A?
Capital.ro
Bani pe care pensionarii îi pot pierde dacă nu îi cer. Drepturile care nu vin automat în 2026
Playtech.ro
Analizele medicale gratuite s-ar putea face fără goana de la începutul lunii. Ce vrea să schimbe CNAS
Adevarul
Merită să pleci din România? Ce spun cei care regretă că n-au emigrat mai devreme și cei care s-au întors
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Marele campion național și antrenor Viorel Florin Grosu s-a stins din viață la 59 de ani. Anunțul dureros postat de fiul său
iamsport.ro
I-au găsit înlocuitor lui Oprița după ce acesta s-a răzgândit. Bombă: Săpunaru a fost ofertat și el
MediaFlux
Anunțul momentului despre extinderea CASS pentru pensiile de peste 3.000 de lei după 2027: Bolojan: „Măsurile adoptate trebuie menținute”
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat