DRPCIV: Circa 12.000 de vehicule noi înmatriculate în România, în martie

Înmatriculările de vehicule noi au crescut în România cu circa 15%, la nivelul lunii martie, în comparaţie cu aceeaşi perioadă din anul trecut, până la 11.995 de unităţi, relevă datele publicate, joi, de Direcţia Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor (DRPCIV).
Alina Costache
12 apr. 2018, 13:08
DRPCIV: Circa 12.000 de vehicule noi înmatriculate în România, în martie

În intervalul analizat, numărul înmatriculărilor de autoturisme a înregistrat un salt de 17,45%, de la 6.915 exemplare în martie 2018, la 8.122 unităţi în luna martie a acestui an.

Pe tipuri de vehicule, în prima lună de primăvară, cea mai mare creştere a înmatriculărilor a fost consemnată la tractoare (+133,33%, respectiv 35 de exemplare), urmată de autovehiculele cu destinaţie specială (+52%, 38 de unităţi), remorci (+13,78%, 1.189 exemplare), autovehicule transport mărfuri (+10,19%, 1.979 exemplare) şi semiremorci (+5,54%, 400 de unităţi).

La polul opus s-au situat autobuzele şi microbuzele, cu o scădere de 30,49% a înmatriculărilor (57 de unităţi în martie 2018, faţă de 82 în luna corespunzătoare din 2017) şi mopedele/motocicletele (-1,69%, respectiv 175 de unităţi).

Potrivit sursei citate, în funcţie de numărul unităţilor înmatriculate, în luna martie a acestui an, cele mai multe solicitări au vizat mărcile: Dacia – cu 1.897 de exemplare, în creştere cu 21,84% faţă martie 2017, Ford (774 unităţi, -24,56%), Volkswagen (767 exemplare, +31,34%), Skoda (680 exemplare, +25,93%) şi Opel (477 exemplare, +62,24%).

Totodată, cea mai redusă frecvenţă a înregistrărilor la DRPCIV s-a înregistrat la: Alfa Romeo (8 unităţi), Subaru (4), Ford-CNG-Technik (3), Maserati şi Mercedes-AMG (câte două exemplare), Bentley, Lada, Lamborghini, Rolls-Royce şi Aston Martin (câte o unitate).

Conform statisticii DRPCIV, parcul auto naţional din România ajunsese, la finele anului 2017, la peste 7,635 milioane de unităţi, în creştere cu 8,91% faţă de anul precedent. Din acest total, peste 1,320 milioane de vehicule erau înmatriculate în Bucureşti.

DailyBusiness
Kremlinul: „Întreaga lume apreciază eforturile de pace ale președintelui Trump”
Spynews
Există sau nu cea mai bună grupă de sânge? Cine este predispus la înțepături de insecte, norovirus sau cancer
Fanatik.ro
Dan Petrescu, prima apariție publică după ce a început chimioterapia! E mai slab ca oricând. Video
Capital.ro
Reguli la bloc, nu pot fi schimbate. Locatarii din apartamente trebuie să plătească și ce nu consumă. De ce nu putem avea apa gratis
Playtech.ro
'Preţ scump', greşeala de limbă pe care mulţi români o fac. Care este forma corectă
Adevarul
Vestea „foarte bună pentru finanţele publice şi pentru economia României” anunțată de ministrul Finanțelor
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Doi iubiți și-au pierdut viața la 17 ore distanță unul de celalalt. Ambii erau pe motocicletă atunci când și-au dat ultima suflare
iamsport.ro
Fostul jucător de la FCSB a primit o ofertă interesantă, dar s-a speriat de Kalașnikovuri: ”Ajung în sicriu acasă!”
MediaFlux
Superstiții de Revelion. De ce este bine să nu te prindă Anul Nou fără bani în buzunar
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend