E oficial! Volodimir Zelenski a semnat documentul prin care Ucraina să adere la Uniunea Europeană!

Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a semnat luni după-amiază, aplicația prin care Ucraina să devină membră a Uniunii Europene.
Mirabela Vasile
28 feb. 2022, 18:09
E oficial! Volodimir Zelenski a semnat documentul prin care Ucraina să adere la Uniunea Europeană!

Președintele Ucrainei Volodimir Zelenski a semnat documentul prin care Ucraina cere să adere la Uniunea Europeană. Anunțul a fost făcut în urmă cu scurt timp de publicația NEXTA.

Citeşte şi: Macron l-a sunat de urgenţă pe Putin. O oră şi jumătate au stat cei doi preşedinţi la telefon

Decizia vine după ce preşedintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a afirmat că Ucraina este ”una dintre noi şi o dorim în UE”. Cu toate acestea, ea nu a oferit niciun orizont de timp pentru aderare.

”Avem un proces cu Ucraina care este, de exemplu, integrarea pieţei ucrainene în piaţa unică (…) Avem o cooperare foarte strânsă pe reţeaua energetică, de exemplu”, a afirmat von der Leyen, într-un interviu pentru Euronews.

Într-un tweet postat duminică, preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a afirmat că a discutat cu Ursula von der Leyen despre consolidarea capacităţilor de apărare ale Ucrainei şi aderarea acesteia la UE.

Citeşte şi: Răspunsul Kremlinului la sancțiunile Occidentului. România se află pe lista celor 36 de țări pentru care Rusia şi-a închis spaţiul aerian

Asta după ce zilele trecute Volodimir Zelenski spunea că e un moment crucial, că nu mai e timp de negocieri şi cerea aderarea Ucrainei la UE.

„Este un moment crucial pentru a încheia o dată pentru totdeauna discuția de lungă durată și a decide aderarea Ucrainei la UE. Am discutat cu @eucopresident despre asistență suplimentară eficientă și lupta eroică a ucrainenilor pentru viitorul lor liber”, a scris Volodimir Zelenski pe pagina sa de Twitter.

Preşedintele Franţei Emmanuel Marcron a avut luni discuţii separate cu preşedintele rus Vladimir Putin şi cu Volodimir Zelenski, preşedintele Ucrainei.

În timpul convorbirii care a durat o oră şi jumătate, Putin i-a spus omologului său francez că vrea recunoaşterea Crimeei ca teritoriu rus, ”denazificarea” Guvernului ucrainean şi un ”statut neutru” al Kievului în vederea unei opriri a invaziei Ucrainei, relatează AFP.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Florinel de la Chefi la cuțite, scandal în avion cu o stewardesă! A primit interdicție
Fanatik.ro
Oficial! Lovitură teribilă pentru FCSB. Daniel Bîrligea, anunț de ultimă oră. Exclusiv
Capital.ro
Un guvern tehnocrat ar putea schimba radical scena politică din România. Avertisment de la directorul INSCOP: Ar fi o catastrofă
Playtech.ro
Sute de turişti români, păcăliţi pe litoral. Cum au plătit pentru cazări care nu există
Adevarul
Avocatul Poporului contestă la CCR ordonanța de urgență adoptată după moțiune și acuză Guvernul de sfidare a Parlamentului
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
VIDEO Momentul în care o mamă și copilul ei sunt loviți pe trecere de o mașină condusă de un șofer de 79 de ani, în Eforie Sud
iamsport.ro
Totul pentru transferul la FCSB! A început să plângă în fața patronului: ”Vreau și eu!”
MediaFlux
Cărți de identitate electronice. Până la ce dată se mai pot face gratuit și ce conțin noile buletine
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi