Edi Iordănescu, scrisoare către fanii naţionalei după ce a semnat nou contract cu FRF. „Haideţi să fim toţi o echipă şi să ne calificăm!”

Edi Iordănescu a transmis o scrisoare suporterilor echipei naţionale, în care afirmă că a decis să continue deoarece are încredere în jucători şi în calificarea la turnee finale. Acesta tocmai a fost reconfirmat ca selecţioner al "tricolorilor" şi a semnat un nou contract, valabil până la finalul preliminariilor pentru Euro 2024, cu prelungire pe durata turneului final în cazul calificării.
Filip Stan
04 oct. 2022, 13:53
Edi Iordănescu, scrisoare către fanii naţionalei după ce a semnat nou contract cu FRF.
Edi Iordănescu, scrisoare către fanii naţionalei după ce a semnat nou contract cu FRF. "Haideţi să fim toţi o echipă şi să ne calificăm!”

Edi Iordănescu, scrisoare către fanii naţionalei după ce a semnat nou contract cu FRF. „Întâi de toate, vă mulţumesc tuturor celor care susţineţi echipa naţională şi cu atât mai mult celor care aţi fost alături de noi la meciurile din acest an. Sprijinul vostru contează enorm pentru jucători, aveţi capacitatea de a aduce un plus în jocul nostru. Pentru modul în care ne-aţi susţinut şi pentru devotamentul vostru, vă mulţumesc din suflet! Aşa cum am spus-o şi ieri, în faţa membrilor Comitetului Executiv, trebuie să construim pe fundaţia pe care am reuşit să o clădim pe parcurs în acest an. Ne aflăm într-un moment de consolidare care necesită continuitate. Am făcut o analiză şi avem concluzii pozitive şi negative. Un lucru bun este că avem o medie de vârstă care ne oferă speranţă. Fotbaliştii noştri sunt în pragul în care randamentul lor trebuie să atingă nivelul maxim. Iar jucătorii sunt principalul motiv pentru care am venit la echipa naţională şi pentru care am ales să continui pe acest drum! Cred în ei, cred în potenţialul lor de a creşte. Sunt sigur că vor munci şi vor lupta, devenind mai buni!”, a transmis Edi Iordănescu.

Ucraina vrea să organizeze Campionatul Mondial de fotbal din 2030. Planul uluitor al lui Volodimir Zelenski

Luni a avut loc o întâlnire a Comitetului Executiv al Federaţiei Române de Fotbal. În cadrul acesteia, care s-a desfăşurat online, directorul tehnic al FRF, Mihai Stoichiţă, a prezentat raportul Comisiei Tehnice ca urmare a întâlnirii avute vineri. Ulterior,  Edi Iordănescu a prezentat la rândul său raportul activităţii sale ca selecţioner şi a anunţat care este planul pentru viitor, mai exact care este strategia staff-ului tehnic în ceea ce priveşte preliminariile pentru EURO 2024.

„Una dintre concluziile negative a fost că ne lipseşte experienţa internaţională şi că avem nevoie ca jucătorii noştri din străinătate să lupte pentru obiective măreţe ca să îşi ridice nivelul. În acelaşi timp, mă bucur că FCSB şi CFR Cluj s-au calificat în grupele unei competiţii europene, îi va ajuta pe jucătorii de acolo să capete experienţă la acest nivel. În Liga Naţiunilor am trăit o dezamăgire, dar în luna septembrie am văzut speranţă. Mă bucur că jucătorii au început să arate că pot forma în viitorul cel mai apropiat o echipă naţională foarte competitivă. Am văzut o schimbare de atitudine, iar de aici nu putem decât să creştem. Eu am încredere că vom reuşi! Echipa naţională ne-a dăruit multe bucurii, dar nu putem rămâne să trăim doar cu acele amintiri. Trebuie să acceptăm realitatea ca să o putem schimba. Respectăm trecutul, îl admirăm, dar trăim în prezent şi avem datoria de a face orice pentru a avea un viitor. Vă rog să luptăm împreună pentru a ne bucura împreună! Vă asigur că noi, staff-ul echipei naţionale şi jucătorii, vom da totul pentru România la fiecare meci şi ne vom ridica. Împreună vom reuşi să ajungem din nou unde am fost, la turneele finale! Hai, România!”, a încgheiat Edi Iordănescu.

EURO 2024 România, cel mai probabil în urna a treia la tragerea la sorţi. Rusia nu participă!

După ce a primit votul de încredere al membrilor din Comitetul Executiv, decizia a fost oficializată printr-un Comitet de Urgenţă. Ulterior a fost semnat noul contract, valabil până la finalul preliminariilor pentru EURO 2024, cu prelungire automată pe durata turneului final din Germania, în cazul obţinerii calificării.

DailyBusiness
Vlăduța Lupău a făcut anunțul despre al treilea copil: „O să vă și arăt, ca să fie așa pe dovedite”
Spynews
CRBL, dezvăluiri despre relația cu fiica lui. Relația lor s-ar fi răcit: „M-a pus la zid”. Cum le răspunde celor care spun că a uitat de Alessia
Fanatik.ro
Top 3 meciuri ale naționalei realizat de Mircea Lucescu! De ce victoria cu Austria este colosală pentru Il Luce: “Niciodată nu am făcut asta în toată cariera mea”
Capital.ro
Călin Georgescu nu se ascunde. Persoana cu care a fost surprins. A stat non-stop lipit de el, chiar și în Biserică
Playtech.ro
Ce se întâmplă cu locul de muncă în timpul serviciului militar. Explicaţia ministrului Apărării
Adevarul
Costul vieții în 2025: cele mai accesibile și cele mai scumpe țări din lume. Cât te costă să trăiești în România
wowbiz.ro
Scene SFÂȘIETOARE la înmormântarea Elenei, femeia ucisă pe trecerea de pietoni din Berceni
Economica.net
Ce se va întâmpla cu preţurile - Anunţ pentru toţi românii
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
kanald.ro
Ce spune legea în cazul mamei ucise pe trecerea de pietoni. Este femeia vinovată că a ieșit în fața mașinii?
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather anunță o lună noiembrie istorică în România. Temperaturi ciudate în București
iamsport.ro
Nedreptatea trăită la Mondial de ”cel mai bun număr 9” al României! Ar fi fost ignorat pentru ca Răducioiu să fie vândut: ”Acela a fost interesul”
MediaFlux
UE, „pregătită” pentru război cu Rusia până în 2030! Comisia Europeană vrea ca blocul să se pregătească „pentru câmpurile de luptă de mâine”
stirilekanald.ro
Doliu în lumea bisericească! Părintele Ciprian Necula a încetat din viață: „A fost cunoscut și iubit pentru blândețea și lumina pe care le răspândea în jurul său”
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025