Elena Lasconi a câștigat MasterChef în 2013. Ce s-a întâmplat cu premiul de 50.000 de euro: „N-am fost niciodată atât de fericită”

În 2013, Elena Lasconi câștigat emisiunea culinară MasterChef România, implicit și premiul de 50.000 de euro. În acea perioadă, candidata la prezidențiale activa în lumea jurnalismului și a reușit să intre la inimile telespectatorilor.
Alina Costache
28 nov. 2024, 08:33
Elena Lasconi a câștigat MasterChef în 2013. Ce s-a întâmplat cu premiul de 50.000 de euro:
Elena Lasconi a primit doar jumătate din premiu

Elena Lasconi a participat la Masterchef România – Proba celebrității, ediție în care mai multe vedete s-au luptat pentru premiul în valoare de 50.000 de euro. Actuala candidată la postul de președinte al României a obținut trofeul pentru cel mai bun bucătar.

În finală, vedeta s-a duelat cu Pacha Man și cu Don Baxter, iar ea a ieșit câștigătoare. Cu toate că premiul era în valoare de 50.000 de euro,  doar jumătate din sumă a ajuns în posesia ei.

Citește și: Elena Lasconi a dezvăluit care este mâncarea ei preferată: „Asta este slăbiciunea mea, mai ales la micul dejun”

Elena Lasconi a primit doar jumătate din premiu

​„Sunt chiar fericită, e senzaţional! N-am fost niciodată atât de fericită pentru propria mea realizare. Până să se anunţe că sunt câştigătoare, am crezut că leşin de câteva ori. A fost cel mai tensionat moment din viaţa mea.

După ce juraţii au anunţat că eu sunt aleasa lor, am început să tremur din toate încheieturile. Pur şi simplu, nu puteam să-mi controlez corpul. Mi se blocaseră şi maxilarele. Doamne, a fost incredibil, iar reacţia colegilor m-a dat gata, pur şi simplu! Mi s-a părut grozav să îi văd pe toţi cum se aruncă asupra mea şi cum mă strâng la piept! N-am mai trăit vreodată aşa ceva”, spunea Elena Lasconi în urmă cu 11 ani, pentru Libertatea.ro.

Sorin Bontea a anunțat că jumătate din suma de 50.000 de euro vor merge către o cauză nobilă, mai exact vor fi donați unei fundații care se ocupă de educarea copiilor defavorizați: ”Premiul acestei ediții ”MasterChef – Proba Celebrității” este de 50.000 de euro. Din care 25.000 de euro se donează unei fundații care se ocupă de educarea unor copii săraci”.

DailyBusiness
Propaganda comunistă prinde pe TikTok. 130 de milioane de vizualizări din doar 200 de postări
Spynews
Un nou femicid, în România! O femeie ar fi fost ucisă de concubinul beat
Fanatik.ro
Scandal în campania pentru Primăria Capitalei. Candidata care condamnă femicidul, apărătoarea unui fost membru AUR acuzat de misoginism: „Știu cine sunt”
Capital.ro
Bancomatele nu pot fi desființate. Plata cu bani cash, obligatorie în magazine și farmacii. Decizie în UE
Playtech.ro
Ce înseamnă „recalculare din oficiu” și „recalculare la cerere”. Care e diferența
Adevarul
Aleksandr Dughin, ideologul Kremlinului, reacționează la planul de pace al SUA: „Ucraina va fi a noastră complet în maximum doi ani”
Președintele Nicușor Dan a promulgat legea! A intrat în vigoare o nouă regulă pentru comercianți, iar cei care nu o respectă riscă amenzi usturătoare
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
Noi întreruperi de curent programate în București, Ilfov și Giurgiu între 24 și 28 noiembrie. Zonele unde alimentarea cu energie va fi oprită temporar
iamsport.ro
Cristi Borcea și-a ales preferatul pentru funcția de primar al Capitalei: ”Doarme 2-3 ore pe noapte”
MediaFlux
Ministrul Muncii anunță 400 de lei în plus la pensie. Când ajung banii la pensionari
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume