Elena Udrea: Antonescu este un prezidenţiabil PNL mai bun decât Iohannis. MRU nu mai e candidat VIDEO

Elena Udrea susţine că fostul lider al PNL, Crin Antonescu, ar fi un candidat al PNL mai bun decât Klaus Iohannis la alegerile prezidenţiale, iar Mihai Răzvan Ungureanu nu mai este, în opinia acesteia, candidat.
Iulian Tudor
01 iul. 2014, 10:46
Elena Udrea: Antonescu este un prezidenţiabil PNL mai bun decât Iohannis. MRU nu mai e candidat VIDEO

Elena Udrea spune că prezidenţiabilul PMP, Cristian Diaconescu, este un candidat „mult mai echilibrat şi cu o experienţă de a gestiona relaţiile politice interne”, iar în ceea ce priveşte candidatul PNL, Crin Antonescu este mai bun decât Klaus Iohannis.

Pentru PNL, ar fi un candidat mai bun Crin Antonescu decât Klaus Iohannis. Nu spun că e bun pentru ţară. Domnul Iohannis abia a apărut. Domnul Iohannis a ieşit învingător la Congres, dar nu a avut forţa să se opună candidat” a spus Udrea, la Adevărul Live.

Cât îl priveşte pe Mihai Răzvan Ungureanu, Udrea susţine că liderul FC nu mai este un candidat. „Când mergi primul pe listă la europarlamemtare şi obţii 2% şi ceva nu reuşeşti să tractezi electoratul. În politică contează caracterul, să te întorci împotriva celui care ţi-a dat ce ţi-a dat”, a precizat Udrea.

TENSIUNI în PNL. Iohannis, poftit SĂ SE RETRAGĂ din competiţia prezidenţială: Nu vă măsuraţi puterile cu Crin

Liderul PMP crede totodată că Teodor Meleşcanu este „o variantă mai bună decât Ponta, Antonescu” pentru prezidenţiale, dar ea susţine „o generaţie mai tânără în politică, care nu are complexul partidului comunist şi nu s-a format în acea perioadă”.

Udrea consideră că un candidat total necunoscut nu mai poate apărea, însă, în funcţie de ce vor spune analizele sociologice, se aşteaptă să se alinieze la start şi alţi candidaţi.

Întrebată dacă există posibilitatea ca Victor Ponta să nu intre în competiţie, Udrea a spus că nu crede acest lucru: „În PSD a început o bătălie pentru succesiunea la conducerea partidului. Aici a pornit o luptă şi la conducerea guvernului şi de aici presiunea care se face pe Victor Ponta ca să candideze.”

Elena Udrea, moşiereasă cu acte în regulă. Şi-a băgat banii în terenurile din Călăraşi

 

DailyBusiness
Plafonarea gazelor expiră de la 1 aprilie. Bogdan Ivan: „Nu ar trebui să existe scumpiri, avem mecanisme de protecție”
Spynews
Fostul președinte al lui Adrian Mutu, Alain Orsoni, a fost împușcat mortal la înmormântarea mamei sale: ”Era un om extraordinar”
Fanatik.ro
Scandal total la Rapid! Peluza Nord, amenințări directe pentru Dan Șucu. Imaginile cu Daniel Cârciug i-au înnebunit pe fani
Capital.ro
ITP 2026. Mașinile care pică inspecția tehnică periodică. Șoferii trebuie să verifice înainte
Playtech.ro
Reducerea la impozitul pe proprietate în 2026. Suma pe care o economisești dacă plătești până la 31 martie
Adevarul
Unirea României cu Moldova: cum trebuie citită declarația Maiei Sandu. „Din acest an s-a intrat într-o altă etapă”
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Klaus Iohannis, indicat complice într-un caz de trucare de meciuri în fotbalul românesc: ”Aveam mărturiile antrenorilor și jucătorilor”
MediaFlux
Cum va funcționa platforma „eSănătatea mea”. Ce se schimbă concret pentru pacienți și medici
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend