Elena Udrea: Nu s-a cerut plecarea mea din PDL VIDEO

Elena Udrea a declarat joi, înainte de votul de investitură pentru noul Guvern, că zvonul potrivit căruia i-ar fi fost cerută plecarea din PDL este fals.
Romania TV
09 feb. 2012, 09:56
Elena Udrea: Nu s-a cerut plecarea mea din PDL VIDEO

„Nu a existat această solicitare, întrebaţi-i pe colegii despre care spuneţi asta. Să vă spună ei personal””, a declarat fostul ministru al Turismului.

În presă, au circulat informaţii potrivit cărora mai mulţi lideri ai PDL au cerut plecarea din partid a Elenei Udrea.

Întrebată dacă regretă că nu mai este ministru, Udrea a spus: „Nu. Nu eşti ministru o viaţă, eşti om politic, eşti sau nu ministru”.

„Cred că o să avem o activitate importantă în Parlament, pe care trebuie să o ducem la bun sfârşit anul acesta, avem alegeri în iunie, avem alegeri în noiembrie, avem atâta treabă de făcut”, a precizat Elena Udrea.

Ea a spus că Ministerul Dezvoltării şi Turismului este un „minister frumos”, cu o activitate de care s-a ataşat imediat ce a ajuns acolo. Ea s-a declarat convinsă că noul ministru al Dezvoltării Regionale şi Turismului va duce mai departe toate proiectele începute de ea.

„Nu am regrete că plec de la Turism. Este un minister frumos, cu o activitate pe care nu ai cum să nu o placi, de care să nu te ataşezi. Sunt sigură ca noul ministru, cu toată experienţa sa în turism, va reuşi să ducă mai departe tot ce am început”, a mai declarat Udrea.

Întrebată ce sfaturi îi dă lui Cristian Petrescu, Elena Udrea spus: „Să continue proiectele începute, sunt proiecte importante cum ar fi legea turismului, parteneriatul public privat pe care le-am demarat, legislaţia din urbanism, proiectele de investiţii în turism. Are ce face”.

Udrea a adăugat că mandatul lui Cristian Petrescu este din păcate scurt, de nouă luni, pentru câtă muncă este la minister şi a arătat că este convinsă că va reuşi să-şi facă bine treaba.

Întrebată dacă Petrescu ar trebui să demisioneze din Asociaţia Profesioniştilor din Turism, Udrea a spus: „Da, trebuie să-şi dea demisia şi cred că şi-a dat demisia din asociaţia de promovare a turismului”.

DailyBusiness
Bolojan promite sprijin pentru peste 400 de persoane afectate de explozia din Rahova: 45 de locuințe sunt asigurate
Spynews
Top 5 cele mai sigure locuri în care te poți muta dacă izbucnește al Treilea Război Mondial. De ce sunt ele recomandate
Fanatik.ro
Povestea lui Mihai, copilul scos dintre dărâmături după explozia din Rahova: „Plâng neîncetat de atunci”. Familia băiatului riscă să rămână pe drumuri
Capital.ro
Parlamentul European schimbă regulile pentru permisele de conducere. Anunț oficial pentru toți șoferii din UE
Playtech.ro
Cât costă un detector de gaze? Suma este mică pentru cât de mult ajută
Adevarul
Un bloc a luat foc după ce o locatară a încercat să ardă un gândac cu o brichetă și un spray. O mamă a murit în timp ce încerca să-și salveze copilul
wowbiz.ro
BREAKING NEWS! A fost ucis pe loc! Autocar plin cu suporteri, atacat pe autostradă
Economica.net
Tancuri noi pentru România şi o scurtă istorie a tancului românesc TR-85M1 BIZONUL - Ce este programul "Tanc principal de luptă"
Prosport.ro
FOTO. Sabalenka și Badosa, în costum de baie, au încins imaginația fanilor
kanald.ro
Doru Octavian Dumitru a ajuns în stare gravă la spital! Actorului i s-a făcut rău înaintea unui spectacol
Cancan.ro
Ce s-a găsit în apartamentul Vasilicăi Enache, avocata moartă în explozia din Rahova. OBIECTUL care dă ancheta peste cap!
iamsport.ro
”Sinucidere fotbalistică!”. Radu Naum, ȘOCAT de ce se întâmplă la echipa din SuperLiga
MediaFlux
Bani pentru angajatori. Ce trebuie să facă pentru a obține subvenția de la stat
stirilekanald.ro
Vladimir Putin, sfătuit să nu meargă la Budapesta. "Ar putea fi asasinat"
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi