Elevii din familiile sărace din Capitală vor primi ajutor financiar pentru pregătirile de şcoală

Anul trecut, tot aproximativ opt mii de elevi din Chişinău au primit ajutor material la început de an şcolar.
Alina Costache
25 iul. 2018, 06:03
Elevii din familiile sărace din Capitală vor primi ajutor financiar pentru pregătirile de şcoală

Opt mii de elevi din familiile sărace vor primi câte 700 de lei pentru pregătirile de școală. Pentru asta, din bugetul municipal, au fost alocate 5,6 milioane de lei. 

Beneficiarii vor fi selectați de directorii instituțiilor de învățământ sau asistenții sociali, iar candidaturile vor fi aprobate de autoritățile locale.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Super mașina pe care au primit-o jucătorii naționalei României pentru calificarea la Cupa Mondială. ”Model ultimul răcnet”
Capital.ro
Prețuri carburanți vineri, 12 iunie. Cât costă benzina și motorina în marile orașe din România. Lista celor mai mici tarife
Playtech.ro
Ce spor primesc bugetarii care lucrează în zilele libere. Regulile prevăzute în noua lege a salarizării
Adevarul
Putin și-ar pregăti „ultima carte”: un nou atac major împotriva Ucrainei în această iarnă
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS O mașină a fost cuprinsă de foc în parcarea unui bloc din Iași. Pompierii intervin de urgență
iamsport.ro
Surpriză: Pancu, interesat să îl aducă la Rapid pe fostul jucător de la FCSB cu peste 30 de meciuri în tricoul României!
MediaFlux
Urmează scumpiri uriașe la energie, carburanți și alimente. INS: inflația ajunge la aproape 11%
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți