Elon Musk se joacă din nou cu investitorii în criptomonede. A postat un tweet care a prăbuşit piaţa

Preţul unui Bitcoin a scăzut din nou după ce Elon Musk a postat un tweet prin care a sugerat că nu mai susţine cea mai valoroasă monedă virtuală din lume.
Filip Stan
05 iun. 2021, 10:03
Elon Musk se joacă din nou cu investitorii în criptomonede. A postat un tweet care a prăbuşit piaţa

Elon Musk, CEO-ul Tesla a postat un meme despre un cuplu care decide să se despartă, adăugând hashtagul #Bitcoin şi un emoji reprezentând o inimă frântă.

Ulterior, preţul criptomonedei a scăzut cu 4% la 36.723 dolari, în timp ce Ether – a doua cea mai puternică monedă digitală – a înregistrat un minus de 5% la 2.662 dolari, iar Dogecoin a scăzut cu aproape 5% până la 37 de cenţi.

Bitcoin a avut un an marcat de volatilitate, atingând un maxim istoric de peste 64.000 de dolari în aprilie, prăbuşindu-se aproape de 30.000 de dolari în luna următoare. Deşi se află la 40% sub recordul din aprilie, activul înregistrează o creştere de circa 30% de la începutul anului până acum, scrie Mediafax.

Tweeturile lui Elon Musk pe tema criptomonedelor au fost aspru criticate

Nu este prima dată când un tweet al lui Musk începe să zdruncine piaţa crypto. În mai, miliardarul a declarat că Tesla nu va mai accepta Bitcoin ca metodă de plată din cauza temerilor generate de cantitatea masivă de energie pe care o foloseşte moneda, ştergând într-o singură zi sute de miliarde de dolari din piaţă.

Câţiva experţi din interiorul sectorului l-au criticat pe Musk pentru postările cu privire la criptomonede. Antreprenorul a scris constant despre potenţialul pe care îl oferă Dogecoin, monedă creată în glumă în urmă cu opt ani pentru a parodia fenomenul crypto, rezultând în schimbări masive ale preţului.

„Tweet-urile care rănesc finanţele altor oameni nu sunt amuzante, ci iresponsabile”, spune Changpeng Zhao, CEO-ul Binance, cel mai mare exchange crypto în funcţie de volumul tranzacţiilor.

De asemenea, postările miliardarului au atras atenţia autorităţii americane de supraveghere financiară, SEC, care l-a acuzat în 2018 pe Musk de inducerea în eroare a investitorilor din momentul în care a publicat pe Twitter o presupusă intenţie de a scoate Tesla de la bursă.

Citeşte şi: Anunţ şoc pe piața de telefonie mobilă. Un important producător a renunțat deja să mai producă smartphone-uri

DailyBusiness
Plafonarea gazelor expiră de la 1 aprilie. Bogdan Ivan: „Nu ar trebui să existe scumpiri, avem mecanisme de protecție”
Spynews
Gabriela Cristea a slăbit enorm! Cum arată acum! Are picioare de model
Fanatik.ro
Moarte suspectă în Rusia! Fotbalistul a fost găsit fără suflare pe stradă
Capital.ro
Călin Georgescu, mesaj pentru toți românii: Facturile, frigul din case, grija pentru ziua de mâine apasă mai tare decât orice discurs
Playtech.ro
Perla turismului românesc de care sigur nu ai auzit. Piscina, ciubărul, munţii şi mâncarea delicioasă îi atrag pe mulţi străini
Adevarul
Taxele și impozitele în 2026, poveste fără sfârșit. „Doar la Slatina vezi așa ceva: taxe de vorbești singur, gunoi de-l mănânci, nu-l arunci”
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Fostul conducător de la Dinamo e convins: ”Cîrjan e deja vândut! Nicolescu a inventat o poveste”
MediaFlux
Se interzic manelele în România! Primul oraș care impune măsura
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend