Elon Musk, un nou mesaj prin care atacă autorităţile din România: „Cum poate un judecător să pună capăt democraţiei în România?”

Elon Musk a reacționat la evenimentele recente din România, distribuind o postare pe platforma X (fostul Twitter) referitoare la protestele din București, soldate cu intervenția forțelor de ordine împotriva manifestanților.
Filip Stan
10 mart. 2025, 17:55
Elon Musk, un nou mesaj prin care atacă autorităţile din România:

Postarea inițială aparține lui Mario Nawfal, un antreprenor și influencer pe X, promovat frecvent de Musk ca alternativă la mass-media tradițională. Nu este prima dată când Musk redistribuie părerile lui Nawfal despre România.

Nawfal a publicat un videoclip din seara zilei de 9 martie, în care se observă jandarmi români lovind protestatari cu bastoane de cauciuc.

„Scutierii români bat cetățenii când statul paralel zdrobește protestele. După ce președintele-ales (n.red. nu este președintele ales) Călin Georgescu a fost interzis pe viață, autoritățile folosesc acum forța brută pentru a reduce disidența la tăcere”, a scris acesta în descrierea postării.

Videoclipul a fost inițial distribuit de un utilizator cu numele „Andreea DeMiere”, însă sursa originală este Codruța Cerva, cunoscută pentru activitatea sa în timpul protestelor împotriva restricțiilor sanitare din perioada pandemiei. Cerva și-a exprimat în mod deschis opiniile politice, având steagul Rusiei lângă poza sa de profil pe TikTok, detaliu vizibil și în videoclipul preluat de Nawfal, scrie Ziare.com.

Citeşte şi: EXCLUSIV Victor Ponta îi atrage atenţia lui George Simion, după ce acesta a spus că membrii BEC „ar trebui jupuiţi”: „Nu mai poţi să te comporţi ca pe stadion. Sunt convins că se va maturiza”

La ora 7:48 dimineața (ora Texasului), Musk a redistribuit postarea lui Nawfal, adăugând comentariul: „Cum poate un judecător să termine democrația în România?”.

Declarația lui Musk nu se referă doar la contextul din România, ci pare să reflecte și nemulțumirile sale anterioare față de decizii judiciare din Statele Unite. În trecut, el și membri ai administrației Trump și-au exprimat frustrarea când judecători federali au blocat temporar unele dintre inițiativele fostului președinte american.

Citeşte şi: Călin Georgescu nu vrea să accepte înfrângerea. Fostul candidat dă în judecată Guvernul României, AEP și BEC

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Gigi Becali a vorbit 30 de minute la telefon cu Radu Miruță! Veste devastatoare pentru fanii Stelei: „L-am întrebat, nu știa”
Capital.ro
Elena Udrea a răbufnit. România are o mare problemă: O recunoaște Premierul Bolojan și o arată realitatea din sistem!
Playtech.ro
Guvernul reduce acciza la motorină cu 30 de bani. Benzinăriile, obligate să limiteze modificările de preț
Adevarul
Șeful Forțelor Navale Române: „Există motive care mă țin noaptea treaz”. Adevărul despre pericolul minelor marine și amenințarea Rusiei
wowbiz.ro
Rezultate autopsie Cristian Staicu. Ce au descoperit legiștii despre moartea medicului din București
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Anchetatorii iau in calcul 3 ipoteze în cazul medicului incendiat în propriul apartament. Apropiații fac dezvăluiri despre ultimele clipe din viața lui
iamsport.ro
BOMBĂ! Gigi Becali a vorbit cu ministrul Radu Miruță despre Steaua: ”A zis că așteaptă o ofertă”
MediaFlux
Candidat surpriză pentru mandatul de președinte al SUA. Cine se pregătește ca să preia Casa Albă
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj