Emil Boc îşi aminteşte de criza din 2010 şi o compară cu cea actuală: „Nu am avut de ales. Criza de acum poate fi rezolvată”

Emil Boc este singurul fost premier al României care a luat măsuri dure de austeritate, în 2010, când a tăiat pensiile cu 15% şi salariile cu 25%. Primarul Clujului nu îşi aminteşte cu drag de acele măsuri, dar spune că a fost într-o situaţie fără ieşire, pe care nu o putea rezolva altfel.
Romania TV
24 iun. 2020, 07:32
Emil Boc îşi aminteşte de criza din 2010 şi o compară cu cea actuală:

Emil Boc este primar la Cluj şi susţine că în acel moment nu credea că va mai rămâne în politică, dar a ales să o facă, iar în prezent este unul dintre cei mai influenţi politicieni din PNL.

„În acel moment, nu credeam că voi mai rămâne în politică. Avem, eu şi preşedintele, o situaţie economică foarte grea de gestionat şi nu am avut altă variantă decât să luăm măsurile nepopulare”, a spus Boc, la Realitatea Plus.

Fostul premier a comparat criza de atunci cu cea care se profilează acum. Concluzia sa este că România va traversa mai uşor această criză. În plus, edilul clujean este convins că România poate profita de fondurile puse acum la dispoziţie de Uniunea Europeană.

„Criza de acum nu este una sistemică, ci una conjuncturală, care poate fi rezolvată. Un guvern inteligent poate gestiona bine ţara, pentru că există 33 de miliarde de euro de la Uniunea Europeană. Avem o şansă la dezvoltare, să nu mai avem oameni care merg la cules de sparanghel în Germania, ci români care stau şi muncesc acasă”, a mai afirmat Boc.

Citeşte şi: Tăriceanu, mesaj dur pentru Iohannis şi Orban: „Mişcaţi-vă fundurile pe teren!”

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Cine-i ia locul lui Darius Olaru la FCSB? Dilema lui Andrei Vochin: „Urmașul nu este nici Tănase, nici Cisotti. E departamentul de scouting!”
Capital.ro
Anunț de la RAR pentru milioane de șoferi. Verificarea pe care trebuie să o faceți. Reparațiile sunt gratuite dacă mașina este pe listă
Playtech.ro
Valul de aer tropical ajunge în România. Zonele în care temperaturile vor depăşi 35 de grade
Adevarul
Ce urmează pentru PNL după mișcarea lui Nicușor Dan. Andrei Ţăranu: „Dar în capul domnului Bolojan ce scenariu este?”
wowbiz.ro
A murit Lucian Isar, cunoscut și ca Lucică Diamanta! Bărbatul s-a stins la doar 44 de ani din cauza unei boli autoimune
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cine e Vozinha, portarul echipei Capul Verde care a devenit viral după meciul cu Spania. Mama lui nu a putut fi alături de el, deoarece nu a avut bani de viză
iamsport.ro
CUTREMUR! Au recunoscut în direct că li s-au oferit bani pentru a o încurca pe FCSB! Cunoscutul antrenor român, implicat: ”Nu mai vorbi prostii la telefon, ne arestează ăștia, ești tâmpit?!”
MediaFlux
Scad facturile la gaze naturale. Noile tarife aprobate de la 1 iulie 2026
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?