Epidemia de gripă s-a încheiat, anunţă Institutul Naţional de Sănătate Publică

Epidemia de gripă s-a încheiat, a informat joi Centrul Naţional de Supraveghere şi Control al Bolilor Transmisibile din cadrul Institutului Naţional de Sănătate Publică.
Romania TV
18 apr. 2019, 07:31
Epidemia de gripă s-a încheiat, anunţă Institutul Naţional de Sănătate Publică

Gripa nu mai are caracter epidemic, a informat Centrul Naţional de Supraveghere şi Control al Bolilor Transmisibile din cadrul Institutului Naţional de Sănătate Publică.

„Având în vedere informaţiile rezultate din analiza datelor epidemiologice, se concluzionează că evoluţia gripei nu mai are caracter epidemic”, a transmis INSP.

Conform sursei citate, în săptămâna 8 – 14 aprilie activitatea gripală a continuat trendul descendent, având o intensitate scăzută, răspândire locală în unele judeţe din zona de centru a ţării şi cazuri sporadice în restul ţării.

„Morbiditatea prin infecţii respiratorii acute a fost mai scăzută comparativ cu cea înregistrată în săptămâna precedentă. Numărul total de cazuri de infecţii respiratorii acute (gripă clinică, IACRS şi pneumonii) înregistrat la nivel naţional a fost de 68.425, cu 6,3% mai mic comparativ cu cel din săptămâna anterioară (73.041)”, se precizează în informare.

La nivel naţional s-au înregistrat 279 cazuri de gripă clinică.

De la începutul sezonului 2018-2019 au fost înregistrate 196 decese confirmate cu virus gripal, din care 149 tip A, subtip (H1)pdm09, 22 tip A, subtip H3, 24 tip A, nesubtipat şi unul coinfecţie cu A(H1)pdm09 şi AH3, faţă de 129 în întreg sezonul precedent, dintre care 63 cu virus gripal tip A, subtip (H1)pdm09, 2 cu AH3, patru cu A nesubtipat şi 60 cu virus gripal tip B.

De la începutul sezonului au fost confirmate 2.269 cazuri de gripă, dintre care: 1.197 cu virus AH1, 543 cu virus AH3, 524 cu virus A nesubtipat, un caz cu virus B, patru cu coinfecţie cu virus AH1 – virus AH3.

DailyBusiness
Incendiu la un depozit de muniție în Dâmbovița. 25 de persoane evacuate
Spynews
Dovada de necontestat că Bogdan de la Ploiești și Cristina Pucean sunt împreună în Dubai! Au fost filmați unul lângă altul
Fanatik.ro
Universitatea Craiova, ca şi calificată în play-off-ul Conference League după 1-0 cu Mainz! Toate calculele
Capital.ro
Legăturile din spatele ascensiunii lui Călin Georgescu. Tudor Păcuraru dezvăluie legăturile obscure, finanțările externe și pericolele politice
Playtech.ro
Ce trebuie să faci după ora 18:00 pentru a menține căldura în casă toată seara. Așa reduci factura la încălzire
Adevarul
De ce a murit familia aflată în vacanță în Istanbul, potrivit raportului medico-legal. Ipoteza inițială a fost exclusă
wowbiz.ro
Andreea Bălan a dat vestea bombă! Este știrea momentului în showbiz. Ea și Victor Cornea sunt în culmea fericirii
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
Ciclonul Adel aduce vreme severă în București până duminică. Meteorologii anunță ploi abundente și rafale de vânt
iamsport.ro
Fostul finanțator al lui Dinamo, ofertă să preia Steaua: ”Am fost cu Anghel Iordănescu la ministru!”. Pe cine a convins să bage milioane de euro în club
MediaFlux
Brazi cu prețuri între 17 și 39 de lei. Romsilva scoate la vânzare peste 16.000 de pomi
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
De ce orașe ca Sibiul devin tot mai cool: O analiză a trendurilor urbane și a stilurilor de viață moderne