Erdogan a atacat un jurnalist: Motivul, o presupusă livrare de arme de către Ankara Statului Islamic

Preşedintele turc a atacat verbal vineri un jurnalist francez care l-a întrebat despre presupusa livrare de arme de către Ankara grupării Stat Islamic (SI) în 2014, în timpul unei conferinţe de presă susţinute la finalul întrevederii sale, la Paris, cu omologul francez Emmanuel Macron.
Alina Costache
05 ian. 2018, 18:50
Erdogan a atacat un jurnalist: Motivul, o presupusă livrare de arme de către Ankara Statului Islamic

Jurnalistul, care lucrează pentru publicaţia „Trimis special” a postului de televiziune France 2, l-a întrebat pe Recep Tayyip Erdogan cu privire la interceptarea din ianuarie 2014, dezvăluită în mai 2015, a unor camioane aparţinând Serviciilor Secrete Turce (MIT) şi care se presupune că transportau arme pentru SI.

Atunci când cazul a fost dezvăluit în Turcia, Ankara l-a calificat drept maşinaţiune pusă la cale de Fetulllah Gulen, predicatorul autoexilat în SUA, fost aliat al lui Erdogan devenit ulterior principala ţintă a acuzaţiilor sale.

Tot lui Gulen şi entităţii numite de guvernul turc „Organizaţia Teroristă a Susţinătorilor lui Fetullah” (FETO) Ankara le impută puciul eşuat din iulie 2016, acuzaţie respinsă categoric de Gulen. „Vorbeşti prin cuvintele FETO, nu ca un jurnalist”, s-a enervat Erdogan. „Cei care au făcut aceste acuzaţii erau procurori ai FETO, acum ei sunt în închisoare”, a subliniat preşedintele turc.

Turcia a lansat ample epurări după puciul eşuat, arestând peste 55.000 de persoane şi destituind sau suspendând mai mult de 144.000.

„Îmi pui această întrebare, dar de ce nu întrebi SUA care au trimis 4.000 de camioane de arme în Siria?”, a continuat Erdogan. Turcia critică în mod regulat livrarea de arme de către Washington pentru miliţiile kurde din Siria, pe care Ankara le consideră teroriste.

„Eşti jurnalist, nu? Ar fi trebuit să anchetezi şi asupra acestui lucru”, a mai spus Erdogan, atenţionând: „Nu aveţi în faţa voastră pe cineva care va înghiţi asta cu uşurinţă”.

În timpul acestei vizite la Paris, cea mai importantă a preşedintelui turc într-o ţară a UE după puciul eşuat din 2016, problema libertăţii presei a fost abordată de Macron, care i-a cerut lui Erdogan să „respecte statul de drept”. Turcia se clasează pe locul 155 din totalul celor 180 de în clasamentul elaborat de Reporteri fără Frontiere în ceea ce priveşte libertatea presei.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Imaginile care îți sfâșie inima! Tânărul de 19 ani care a murit în accidentul din Brăila, condus pe ultimul drum
Fanatik.ro
Ce cadou de peste 1,3 milioane de dolari i-a făcut Cristi Borcea fiicei sale: ”I-am luat la Hollywood, pe plajă”
Capital.ro
Amenințare directă din Rusia după atacul din Galați! Dmitri Medvedev: „Acest lucru se va întâmpla în continuare”
Playtech.ro
Câţi bani pierd asistenţii medicali după noua lege a salarizării. Exemplu concret de calcul pentru sporuri
Adevarul
Majoritatea ucrainenilor susțin trimiterea de trupe pentru a apăra Polonia, țările baltice și Republica Moldova în cazul unei agresiuni ruse
wowbiz.ro
Primele măsuri după ce o dronă s-a prăbușit în Galați, anunțate de Nicușor Dan: „Consulul Rusiei de la Constanţa a fost declarată persoană non grata, iar consulatul se va închide”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mama criminalului din Târgu Jiu face declarații halucinante! Femeia nu vrea să meargă la morgă și nici la înmormântare: „Ce prostie e asta?”
iamsport.ro
Mihai Stoica a pus mâna pe telefon și i-a chemat pe jucători să semneze cu FCSB: ”Gata, e rezolvat tot!”
MediaFlux
Mariana Bitang, de nerecunoscut! Doamna de Aur a gimnasticii românești, tunsă scurt, alături de Octavian Bellu prin Herăstrău FOTO și VIDEO PAPARAZZI
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți