Erdogan acuză presa străină, inclusiv CNN, de activităţi de spionaj

Premierul turc, Recep Tayyp Erdogan, a acuzat marţi presa străină, inclusiv canalul american de televiziune CNN, că întreprinde activităţi de spionaj şi că vrea să provoace tulburări în ţara sa, acuzaţii ce survin după violenţele de sâmbătă de la Istanbul, relatează AFP, DPA şi EFE, potrivit Agerpres.
Romania TV
03 iun. 2014, 15:23
Erdogan acuză presa străină, inclusiv CNN, de activităţi de spionaj

”Lingăul CNN a fost prins în flagrant delict”, a declarat cu satisfacţie Erdogan în discursul său săptămânal în faţa deputaţilor formaţiunii sale politice, Partidul Justiţiei şi Dezvoltării (AKP, provenit din mişcarea islamistă), referindu-se la Ivan Watson, corespondent al CNN.

Watson a fost interpelat pentru scurt timp în cursul unei transmisiuni în direct despre impresionanta desfăşurare a forţelor de ordine – circa 25.000 de poliţişti, potrivit DPA – în Piaţa Taksim din Istanbul pentru a împiedica manifestaţiile consacrate împlinirii unui an de la fronda antiguvernamentală din iunie 2013.

Arestat de poliţişti în civil, Watson a fost repede pus în libertate după verificarea actelor sale de identitate, poliţia prezentând scuze.

Forţele de poliţie au reprimat violent sâmbătă, îndeosebi la Istanbul şi Ankara, manifestaţiile a mii de persoane care au înfruntat interdicţia autorităţilor de a marca evenimentele de acum un an şi au efectuat numeroase arestări, conform DPA peste 100 de persoane, care a fost ulterior eliberate.

În opinia lui Erdogan, media străine ”n-au nimic de-a face cu libertatea presei”, ”ele au o misiune, acţionează ca spioni”.

În timpul evenimentelor de anul trecut, care s-au soldat cu cel puţin opt morţi şi peste 8.000 de răniţi, Erdogan critica aspru presa străină, acuzată de participarea la ”un complot” împotriva regimului său.

Învingător în mod larg al scrutinului municipal din 30 martie, Erdogan, aflat la guvernare din 2003, ar urma să anunţe în zilele ce vin candidatura sa la alegerile prezidenţiale din august a.c.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
După retragerea din tenis, Simona Halep a recunoscut tot despre Serena Williams și Maria Sharapova: „Felul în care arăta…”
Capital.ro
Un fost selecționer a murit. Tragedie înainte de meciul Turcia-România. Doliu în fotbal
Playtech.ro
Se închid magazinele Hervis din România. Ce se întâmplă cu magazinele din toată țara și de ce pleacă brandul
Adevarul
Noua găselniţă a turiștilor români în Grecia îi pune în dificultate pe proprietarii de taverne. Unde mănâncă în vacanţe
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Elena Merișoreanu s-a văzut cu Valentin Sanfira, după vestea divorțului. Ce a spus artistul despre despărțirea de Codruța Filip: „Se vedea pe ochii lui că e trist”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
iamsport.ro
Fostul conducător din Liga 1, atac necruțător: ”Burleanu a sacrificat calificarea la Mondial! L-a adus pe Lucescu la alibi, doar ca să mai ia un mandat, totul e din cauza lui”
MediaFlux
Trump trimite mii de soldaţi în Orientul Mijlociu, în timp ce SUA negociază cu Iranul pentru a pune capăt războiului! Plan în 15 puncte pentru a opri conflictul
stirilekanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj