Este oficial! Stadionul Dinamo va fi demolat. Ce urmează pentru clubul din „Ștefan cel Mare”

Premierul Marcel Ciolacu a aprobat Hotărârea pentru demolarea Stadionului Dinamo. București va avea un nou stadion adaptat la standarde europene.
Alina Costache
30 iun. 2024, 12:37
Este oficial! Stadionul Dinamo va fi demolat. Ce urmează pentru clubul din „Ștefan cel Mare”

Marcel Ciolacu a anunțat că Stadionul Dinamo va fi demolat. Premierul a aprobat Hotărârea în ședința de Guvern de vineri, 28 iunie. Astfel, buldozerele vor intra pe „Ștefan cel Mare” pentru a demola vechea arenă, iar în București va apărea un nou stadion adaptat la standarde europene.

Stadionul Dinamo urmează să fie demolat. Ce urmează să se întâmple

Inițial, noul Stadion Dinamo intra în planul arenelor pentru Campionatul European din 2020, dar acest lucru nu a mai fost posibil din cauza unor impedimente.

„HOTĂRÂRE DE GUVERN privind actualizarea valorii de inventar pentru două imobile aflate în domeniul public al statului şi administrarea Ministerului Afacerilor Interne – Clubul Sportiv Dinamo Bucureşti, ca urmare a reevaluării, comasarea acestora într-un singur imobil cu număr M.F. 35328, precum şi trecerea unor construcții din imobilul rezultat în urma comasării din domeniul public al statului în domeniul privat al acestuia, în vederea scoaterii din funcțiune şi casării”, se arată în Hotărârea semnată de premier în ședința din 28 iunie.

Dinamo trebuie să depășească o serie de hopuri până la primirea noului stadion. Următoarea etapă este licitația organizată de Compania Națională de Investiții, iar dacă nu vor exista probleme legate de contestații sau de buget, contractele de demolare vor fi semnate. Lucrările ar urma să înceapă în toamna acestui an, urmând alte autorizații pe care constructorul va fi nevoit să le obțină. Termenul de finalizare al lucrărilor este de 25 de luni.

Obiectivul va dispune, pe lângă stadion, de spaţii complementare pentru sport (săli de box cu trei ringuri, de haltere, de judo, de lupte, de gimnastică, de fitness şi de scrimă), vestiare şi spaţii conexe pentru personal, pentru cantonamente, pentru spectatori, pentru presă, transmisii TV, depozitări şi alte spaţii tehnice aferente întreţinerii clădirii, dotări sanitare şi facilităţi pentru persoane cu dizabilităţi locomotorii.

Citește și: ROMÂNIA TV susține Naționala României la EURO 2024. Victor Ciutacu și Niels Schnecker, emisiune fabuloasă de pe stadion: „Vine momentul răzbunării!”

Prin proiect, se prevede şi realizarea unui spaţiu expoziţional, care va găzdui evenimente culturale, expoziţii temporare, precum şi o expoziţie permanentă în care vor fi expuse trofeele clubului, precum şi a unui heliport în vederea aterizării aeronavelor SMURD, cu acces către Spitalul Clinic de Urgenţă Floreasca.

Suprafaţa desfăşurată totală a arenei este de 66.716 mp, durata de execuţie este de 25 luni, iar valoarea totală a investiţiei este estimată la suma de 854.573.000 lei.

Citește și: FRF, comunicat de ultimă oră privind biletele pentru meciul României cu Olanda. Ce trebuie să ştie românii care vor să vadă de pe stadion naţionala în optimile Euro 2024

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Șoferul microbuzului implicat în accidentul din Timiș era drogat. Polițiștii au preluat două pliculețe suspecte
Fanatik.ro
Cât au costat pantofii personalizați cu care a mers Istvan Kovacs la Dortmund pentru a arbitra Borussia – Inter. Exclusiv
Capital.ro
Se dau bani în 2026. Anunț major de la PSD pentru pensionarii României: Vom proteja populația cea mai expusă riscurilor
Playtech.ro
Stațiunea din România care se reinventează după ani de declin. Tobogane, piscină infinity, saune și apă termală extrasă de la 3.000 de metri
Adevarul
Lider european, îngrijorat de starea psihică a lui Trump după întâlnirea de la Mar‑a‑Lago. Casa Albă respinge informațiile
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Primele mărturii ale unui supraviețuitor al accidentului din Timiș. Raport INML: S-au găsit substanțe interzise în mașină și în sângele șoferului
iamsport.ro
Bombă! Garanta că-l aduce la Dinamo pe noul Messi: ”Zicea că luăm milioane pe el”
MediaFlux
Traian Băsescu dă o lovitură statului român. Are de primit o avere
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil