Este sau nu aerul din maşină cancerigen? Află ce spun specialiştii

Te-ai gândit vreodată că aerul din maşina ta este cancerigen din pricina emanaţiilor de benzen? Ţi-ai aerisit vreodată maşina înainte de a porni la drum? De câte ori ai pornit aerul condiţionat imediat ce ai urcat în maşină? Iată ce spun specialiştii în legătură cu aceste întrebări.
Filip Stan
21 apr. 2014, 19:22
Este sau nu aerul din maşină cancerigen? Află ce spun specialiştii

Tabloul de bord al masinii, scaunele, conductele aerului conditionat, de altfel, mai toate obiectele din interiorul automobilului sunt din material plastic. Unii specialisti afirma faptul ca, expuse la caldura de la lumina soarelui, acestea incep sa emita benzen, o toxina care cauzeaza cancer.

Nu dai importanta la mirosul de plastic incins din masina ta, pentru ca te grabesti… Benzenul cauzeaza cancer la oase, anemie si reduce celulele albe din sange. Expunerea prelungita la benzen poate provoca leucemie si creste riscul unor forme de cancer. Acesta poate provoca, de asemenea, avorturi spontane la femeile gravide.

O masina parcata, intr-un spatiu interior, cu ferestrele inchise, va contine 400-800 mg de benzen – de 8 ori nivelul acceptabil. Daca masina este parcata in aer liber in soare, nivelul de benzen poate ajunge pana la 2000-4000 mg, de 40 de ori peste nivelul acceptabil.

De aceea specialistii recomanda sa deschizi ferestrele automobilului si sa astepti cateva minute inainte de a patrunde in interior si inainte de a porni aerul conditionat. Exista insa si alte pareri care contrazic supozitiile de mai sus.

Citeşte mai mult pe sfatulparintilor.ro

Citeşte şi Veste bună pentru românii cu BOLI RARE. Vezi ce anunţ a făcut ministrul Sănătăţii

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Stare de urgență într-un oraș celebru din cauza zăpezii! Vremea extremă a paralizat totul
Fanatik.ro
Ce probleme a avut cu Poliția prefectul de Olt, reținut după ce ar fi tras ilegal cu arme Kalașnikov. Cum s-a terminat totul
Capital.ro
Final brusc pentru Călin Georgescu. Profeția despre soarta acestuia în 2026: E arestat sau fuge din țară!
Playtech.ro
Când ai voie să speli haine după Crăciun, potrivit tradiției. Ce spun preoții
Adevarul
Cutremur în armata ucraineană după pierderea Siverskului: comandanți demiși, rapoarte false și decizii care au dus la dezastru
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Dramaturgul Radu F. Alexandru s-a stins din viață în a doua zi de Crăciun
iamsport.ro
Legenda lui Dinamo, dată afară după ce a venit beată la antrenament: ”Miroși a băutură, ce cauți pe teren?! Mergi sănătos, nu am ce discuta cu tine”
MediaFlux
Zelenski face anunțul! Linii roșii înaintea întâlnirii cu Trump
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend