Eugen Teodorovici ameninţă că dă PSD în judecată dacă nu e lăsat să candideze. Ce a declanşat scandalul

Eugen Teodorovici vrea să dea în judecată PSD pe motiv că este încălcat statutul partidului. Fostul ministru al Finanţelor vrea candidaturi uninominale pentru fiecare funcţie de conducere a formaţiunii politice, aşa cum prevede statutul. În schimb, conducerea interimară a PSD a stabilit ca la Congres funcţiile de conducere să se facă pe moţiuni, în aşa fel încât cel care vrea să candideze cu funcţia de preşedinte să prezinte şi echipa formată din prim-vicepreşedindţi şi vicepreşedinţi. Vineri, 7 august, este termenul limită până la care s-au putut depune candidaturile pentru Congresul PSD.
Romania TV
07 aug. 2020, 13:21
Eugen Teodorovici ameninţă că dă PSD în judecată dacă nu e lăsat să candideze. Ce a declanşat scandalul

Congresul PSD ar urma să fie organizat pe 22 august, cel mai probabil, în forma online. Procedura prin care este aleasă noua conducere a partidului este contestată de Eugen Teodorovici care a anunţat că vrea să candideze pentru funcţia de preşedinte al PSD, conform Digi24.

Surse din cadrul PSD susţin că din echipa lui Marcel Ciolacu, actualul lider interimar al partidului, ar urma să facă parte Gabriela Firea şi Sorin Grindeanu, prim-vicepreşedinţi şi alţi 11 vicepreşedinţi. Paul Stănescu candidează pentru funcţia de secretar general, în vreme ce Vasile Dîncu şi Dumitru Buzatu concurează pentru postul de preşedinte al Consililului Naţional.

Eugen Teodorovici vrea, la rândul său, să candideze pentru funcţia de preşedinte al Congresului PSD din 22 august. Fostul ministru al Finanţelor contestă, însă, procedura, susţinând că este încălcat statutul partidului.

„Prin hotărârea CExN din 30.07.2020 s-a modificat Statutul PSD, încălcându-se astfel chiar prevederile Statutului de la art. 119, alin. 1, conform cărora doar Congresul PSD: „adoptă sau modifică, prin hotărâre, Statutul PSD, cu votul a cel puțin 2/3 din numărul delegaților prezenți”, precizează Teodorovici, conform sursei citate.

Teodorovici a anunţat că îşi depune azi candidatura.

„Dacă nu se respectă Statutul PSD, voi merge în instanță și am să câștig. Statutul poate fi modificat doar de Congres și aprobat de Tribunal. Nu poți să stabilești în CEX modificările, să pui la punctul 1 al ordinii de zi de la Congres modificare statutului și la punctul doi să alegi conducerea în baza modificărilor, așa cum vrea Ciolacu. Ei nu cunosc nici legile țării, nici statutul partidului”, a declarat Eugen Teodorovici, conform Digi24.ro.

Ciolacu: Ministrul Finanţelor vorbeşte de „explozie economică”, premierul ameninţă cu sistarea alocaţiilor şi pensiilor

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Cum a fost surprinsă Ivana Knoll, frumoasa fană a Croației, pe străzile din SUA, înainte de meciul țării sale cu Anglia de la Cupa Mondială
Capital.ro
Se schimbă regulile pentru cărțile de identitate. Suma pe care o vor plăti românii după 29 august
Playtech.ro
Card sau cash? Metoda de plată care te face să cheltui mai mulţi bani în fiecare lună
Adevarul
De ce războiul din Iran înseamnă pentru SUA o înfrângere mai severă decât în Vietnam. Explicațiile unui expert
wowbiz.ro
A murit Lucian Isar, cunoscut și ca Lucică Diamanta! Bărbatul s-a stins la doar 44 de ani din cauza unei boli autoimune
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 69 de ani și-a pierdut viața după ce a mâncat o bucată de brânză. Soția i-o oferise cadou de Ziua Îndrăgostiților
iamsport.ro
Fotbalistul român i-a închis telefonul în nas lui Giovanni Becali: ”Vreau să îți schimb viața!”
MediaFlux
Schimbări majore la Bacalaureat din 2030! Decizia Ministerului Educației merge spre publicarea în Monitorul Oficial
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?