EUROPARLAMENTARE 2014: Ţările est-europene sunt campioanele absenteismului

ALEGERILE EUROPARLAMENTARE 2014 Deşi manifestă entuziasm faţă de Uniunea Europeană, alegătorii din statele est-europene nu se înghesuie să voteze la scrutinul europarlamentar, pe care-l consideră de importanţă secundară, fără prea mare interes pentru viaţa lor de zi cu zi, relatează duminică AFP, potrivit Agerpres.
Romania TV
25 mai 2014, 13:58
EUROPARLAMENTARE 2014: Ţările est-europene sunt campioanele absenteismului

‘Nu va fi o dramă dacă rata participării nu trece de 20%’, a declarat vizibil resemnat premierul polonez Donald Tusk. Dar ‘ar fi rău ca Polonia să fie lanterna roşie’, a adăugat el la ieşirea de la vot.

ALEGERILE EUROPARLAMENTARE 2014. La europarlamentarele din anul 2009 rata absenteismului a fost în Polonia de 75%. Polonezii ‘nu observă că ceea ce se întâmplă în Parlamentul European are vreun impact asupra vieţii lor. Cunoaşterea instituţiilor europene este foarte slabă’, notează un analist politic polonez. Dar şi ‘proasta calitate’ a candidaţilor, ‘cărora nu le pasă decât de propria lor carieră’, joacă un rol important în ochii electoratului, declară pentru AFP un alegător polonez, care mărturiseşte că nu are încredere în cei care ar urma să ajungă la Strasbourg. În opinia unui alt alegător polonez, aceste alegeri ‘nu ajută decât la umplerea buzunarelor eurodeputaţilor’.

În România, menţionează AFP, sondajele prognozează o prezenţă la vot de circa 30%, în anul 2009 aceasta fiind de 27%.

Pe ansamblul ţărilor est-europene membre ale UE din 2004 sau 2007, care aleg împreună 199 din cei 751 de eurodeputaţi, procentul celor care nu s-au prezentat la vot în 2009 a fost de 67%, în timp ce în statele vest-europene de numai 48%. Conform sondajelor, acum situaţia ar putea fi asemănătoare, iar recordul negativ va aparţine din nou Slovaciei, unde scrutinul s-a desfăşurat sâmbătă.

REZULTATE ALEGERI EUROPARLAMENTARE 2014Cu cât sunt creditate partidele în ultimul SONDAJ de opinie

Potrivit unor estimări neoficiale, numai 13-15% dintre slovacii cu drept de vot s-au prezentat la urne, mai puţin chiar faţă de procentele din 2009 (19,64%) şi 2004 (16,97%). ‘Majoritatea populaţiei crede că Slovacia a beneficiat de pe urma aderării la UE cu zece ani în urmă, odată cu libertatea de circulaţie şi moneda unică, şi în consecinţă estimează că nu mai este necesar să voteze pentru a confirma aceste avantaje’, explică un analist local.

Şi alegătorii din Republica Cehă văd în alegerile pentru Parlamentul European un scrutin de importanţă secundară, pentru că politica europeană li se pare prea îndepărtată de cea naţională’, notează un politolog de la Praga. Potrivit unui sondaj, 49% dintre cehi sunt de părere că aderarea ţării lor la UE în 2004 nu se reflectă deloc în viaţa de zi cu zi. De asemenea, interesul pentru aceste alegeri este ‘scăzut întrucât candidaţii aleşi sunt de obicei politicieni de rangul doi’, explică un sociolog ceh, care sesizează faptul că ‘atunci când un partid vrea să scape de cineva, îl trimite la Bruxelles’.

EXIT-POLL ALEGERI EUROPARLAMENTARE 2014România TV va prezenta duminică EXIT-POLL-UL CSCI

 

DailyBusiness
Republica Moldova avansează spre aderarea la UE. Au fost deschise noi capitole de negociere
Spynews
Ce a pățit Gabriela Cristea în urma tratamentului pentru slăbit pe care l-a urmat. Prezentatoarea TV a pus punctul pe „i”
Fanatik.ro
Universitatea Craiova, ce lovitură pentru coeficientul României! Oltenii o făcură pe treabă
Capital.ro
Bani după deces. Casa de Pensii poate acorda 50%, 75% sau 100%. Cine are dreptul asupra pensiei
Playtech.ro
Harta salariilor din România. Unde se câștigă cel mai bine în țară. Domeniile cu salarii de peste 13.000 de lei și cele cu cele mai mici venituri
Adevarul
Tot mai mulți români cer băncilor înapoi comisioanele și dobânzile. Cum îți poți recupera banii fără proces
wowbiz.ro
Cum arată fiul Mădălinei Manole la 17 ani! Fratele regretatei artiste a publicat o fotografie în premieră cu Petru Mircea Jr.
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Prima reacție a lui Nicușor Dan, după ce un român a sfârșit în clădirea cuprinsă de foc, din centrul Bruxellesului
iamsport.ro
”Să nu te vadă Gică Hagi, că-l dă afară!”. Bătaie antologică la echipa națională: ”Mi-a dat un pumn tare, m-a leșinat!”
MediaFlux
Grevă în spitalele din România. NU se vor face consultații și operații
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?