EUROSTAT: România este ţara din UE în care fetele se mută cel mai devreme din casa părintească

Potrivit unui studiu realizat de Oficiul European de Statistică (Eurostat), fetele tind să plece mai devreme din casa parintească decât băieţii, şi deşi acest lucru se întâmplă în toate statele Uniunii Europene, ea mai mare diferenţă între genuri s-a înregistrat în România în anul 2019. 
Romania TV
12 aug. 2020, 12:28
EUROSTAT: România este ţara din UE în care fetele se mută cel mai devreme din casa părintească

În principiu, plecarea din casa părintească depinde de multe lucruri, cum ar fi implicarea într-o relaţie cu un partener sau de studii, de nivelul de indepenenţă financiară, de condiţiile de pe piaţa muncii, de accesibilitatea condiţiilor de locuit, dar şi de particularităţile culturale. 

Potrivit studiului, în statele membre ale UE, procentul tinerilor cu vârsta cuprinsă între 25 şi 34 de ani care încă locuiau cu părinţii lor în 2019 varia de la mai puţin de 10% în Danemarca (4%), Finlanda (4,8%) şi Suedia (5,7%), la mai mult de jumătate în Slovacia (56,4%, datele din 2018), Grecia (57,8%) şi Croaţia (62%), scrie Agerpres.

Citeşte şi: Eurostat: România, al optulea producător de bere din Europa

Cifrele arată că cea mai mică diferenţă este în Luxemburg, unde media de vârstă pentru băieţii care pleacă de acasă este de 20 de ani, iar a fetelor este de 20,3 ani.

Astfel că, cea mai mare diferenţă între genuri se înregistra în România (25,7 ani pentru tinere faţă de 30,3 ani pentru tineri), Bulgaria (27,6 faţă de 32,1), Croaţia (29,9 faţă de 33,6), Letonia (24,8 faţă de 28,1), Ungaria (25,8 faţă de 28,5) şi Slovacia (29,6 faţă de 32,1).

În 2019, vârsta medie la care tinerii părăseau casa părintească era de 26,2 ani, dar există diferenţe semnificative între statele membre UE, arată datele Eurostat. 

Citeşte şi: EUROSTAT: Jumătate dintre români nu-şi permit nici măcar o săptămână de concediu pe an

Cel mai devreme părăsesc casa tinerii din ţările din nordul UE: Suedia (17,8 ani), Danemarca (21,1 ani), Finlanda (21,8 ani), apoi din Luxemburg (20,1 ani), Estonia (22,2 ani), Franţa (23,6 ani), Germania şi Olanda (ambele cu 23,7 ani).

Cel mai târziu tinerii din ţările din sudul UE: Croaţia (31,8 ani), Slovacia (30,9 ani), Italia (30,1 ani), Bulgaria (30 de ani), Malta (29,9 ani), Spania (29,5 ani), Portugalia (29 de ani) şi Grecia (28,9 ani). 

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Valentin de la Mireasa o acuză pe Alina că nu îl îngrijește pe copilul lor: ”Mi-ai zis că te duci la agățat”
Fanatik.ro
Ultimele noutăți despre Dennis Politic și Denis Alibec! Ce se întâmplă cu cei doi jucători care n-au impresionat, deocamdată, la FCSB. Exclusiv
Capital.ro
Ilegal pentru cei care stau la bloc. Proprietarii nu pot face asta, nici măcar în propriul apartament. Se cere acordul asociației
Playtech.ro
Legi noi pentru românii cu restanțe la întreținere: ce se schimbă, dacă stai la bloc
Adevarul
Ce se află sub gheața celei mai mari insule din lume. Pământul le-a ascuns aici dintr-un motiv anume
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
De ce Mario Iorgulescu nu a luat niciodată legătura personal cu familia tânărului ucis în accidentul din 2019: ”E genul de persoană răzbunătoare”
MediaFlux
Vestea zilei pentru toți pensionarii! Ce se întâmplă cu recalcularea pensiilor
stirilekanald.ro
Femeie împușcată de 7 ori în fața copilului ei de 1 an! Doi indivizi mascați au intrat în locuință și au atacat-o fără milă! De necrezut ce a urmat
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend