EVADARE spectaculoasă în Franţa: Un deţinut a aruncat în aer porţile închisorii

Un mandat european de arestare va fi transmis "pe întregul teritoriu al spaţiului Schengen" după spectaculoasa evadare a unui criminal dintr-o închisoare aflată în oraşul Lille, în apropierea frontierei cu Belgia, a anunţat ministrul francez al justiţiei, Christiane Taubira, citat de AFP.
Alina Costache
13 apr. 2013, 20:09
EVADARE spectaculoasă în Franţa: Un deţinut a aruncat în aer porţile închisorii

„Evident, căutările vizează iniţial Belgia, deoarece avem o graniţă comună, dar se întind pe întregul spaţiul Schengen şi dincolo de acesta”, a declarat Christiane Taubira, în cursul unui briefing de presă desfăşurat în faţa închisorii Sedequin, scrie Agerpres.

Demnitarul francez a anunţat, de asemenea, mobilizarea Interpolului în acest caz. Închisoarea Sedequin se află la circa 15 kilometri de frontiera cu Belgia.

Un deţinut extrem de periculos a evadat sâmbătă dimineaţă cu ajutorul explozibililor, după ce a luat ostatici patru gardieni ai acestei închisori unde era închis pentru tentativă de atac armat, în mai 2010, soldată cu moartea unei poliţiste în vârstă de 26 de ani.

Redoine Faid, 40 de ani, care a recunoscut în 2010 că s-a inspirat din filmul ‘Heat’, semnat de Michael Mann, a folosit explozibili cu care a aruncat în aer cinci uşi ale închisorii după care a fugit, potrivit unui membru al sindicatului angajaţilor din sistemul penitenciar francez Ufap-Unsa.

Membri ai opoziţiei de dreapta UMP i-au cerut explicaţii ministrei justiţiei pentru a şti ‘cum un infractor periculos condamnat la pedepse grele (…) a reuşit să îşi procure explozibili ca să evadeze dintr-o închisoare destul de recentă şi destinată condamnaţilor consideraţi periculoşi’.

Descris ca ‘deosebit de inteligent’, evadatul a fugit cu o maşină pe care ulterior a incendiat-o pe o autostradă, după care a urcat la bordul altui autovehicul.

Toţi ostaticii au fost eliberaţi şi sunt sănătoşi, a declarat Frédéric Fèvre, procuror în oraşul Lille.

Potrivit magistratului, criminalul este înarmat şi dotat cu explozibili. Sunt căutaţi, de asemenea, eventualii complici.

Redoine Faid a fost arestat în iunie 2011, în apropiere de Lille, după şase luni de căutări, precizează AFP. 

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Meteorologii ANM au anunțat cum va fi vremea la început de toamnă. La ce temperaturi să ne așteptăm
Fanatik.ro
Cum a câștigat Dinamo pe Giulești și unde a pierdut Pancu duelul cu Campos. Cifrele Wyscout
Capital.ro
Pasajul Basarab se redeschide circulației din 7 septembrie. Tramvaiele vor putea circula din nou de la această dată
Playtech.ro
Poți parca mașina în fața propriei porți? Situația în care proprietarul poate fi amendat chiar dacă locuiește acolo
Adevarul
Vacanță în Delta Dunării, pe ape la niveluri record. Guvernatorul Florin Stăneață: „Se poate ajunge în orice punct de interes”
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă dronă a fost doborâtă pe teritoriul României. Ministrul Apărării a făcut anunțul
iamsport.ro
A fost descoperită comunicarea dintre un jucător important din România și mafia pariurilor: ”Mail direct!”
MediaFlux
Ce pensie primești dacă nu ai muncit nici măcar o zi în viața ta. Banii se acordă începând cu vârsta de 65 de ani
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat