Evaluare Naţională 2012: Anchete în şcolile din Vaslui pentru suspiciuni de fraudare a examenului

Inspectoratul Şcolar din Vaslui face acum cercetări după ce au apărut informaţii cum că mai mulţi elevi ar fi fost ajutaţi chiar de profesorii supraveghetori la anumite probe. De asemenea, autorităţile cercetează şi modul în care au fost corectate unele lucrări.
Romania TV
04 iul. 2012, 06:30
Evaluare Naţională 2012: Anchete în şcolile din Vaslui pentru suspiciuni de fraudare a examenului

În urma examenelor de evaluare naţională a elevilor care au terminat clasa a VIII-a, profesori supraveghetori din judeţul Vaslui ar putea fi sancţionaţi după ce conducerea învăţământului vasluian a primit o serie de sesizări cu privire la posibile fraude care ar fi avut loc în unele şcoli din judeţ.

Un caz concret sesizat pe forum ar fi la Todireşti, unde există suspiciunea că profesorii supraveghetori i-ar fi ajutat pe elevi la rezolvarea subiectelor după ce camerele de supraveghere montate în sălile de clasă ar fi fost obturate.

„Va fi o analiză foarte serioasă a ceea ce a însemnat organizarea examenului de evaluare naţională. Se vor face verificări pe fiecare unitate de învăţământ în parte, cu vizionarea înregistrărilor din sălile de clasă. Există suspiciuni de fraudare a examenului, în urma unor sesizări, şi de aceea trebuie clarificată situaţia, inclusiv la Todireşti. Evident că aceste anchete se vor lăsa şi cu sancţiuni în rândul profesorilor dacă vor exista dovezi concrete de fraudă, şi acestea vor fi dintre cele mai dure”, a declarat, marţi, inspectorul general al ISJ Vaslui, Gabriela Plăcintă.

Dacă se vor găsi dovezi de fraudare a examenului de evaluare naţională, profesorii supraveghetori riscă, pe lângă interzicerea pe viitor de a mai face parte din astfel de comisii, afectarea calificativelor pe anul şcolar care s-a încheiat.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Cine sunt autorii masacrului din Australia! Un tată și fiul său au ucis 16 persoane
Fanatik.ro
Anunț de ultimă oră despre situațiile lui Musi și Karamoko înainte de UTA – Dinamo. Exclusiv
Capital.ro
UPDATE Decizie pentru Călin Georgescu și Horațiu Potra. Avocatul liderului suveranist a făcut anunțul
Playtech.ro
Ce înseamnă E10 la centrală. Eroarea semnalată de mulţi români în ultima perioadă
Adevarul
Țările din Vest unde românii ezită să se întoarcă: „Cei mai mulți sunt nostalgici. Vorbesc numai despre pământul matern”
wowbiz.ro
Ce se întâmplă cu Dan Petrescu, după ce s-a aflat că se confuntă cu probleme de sănătate! Daniel Pancu, dezvăluiri neașteptate după revederea cu antrenorul: „Am fost surprins…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Primele rezultate ale necropsiei lui Marco, tânărul care s-a stins după un majorat! Ce ar fi dus, de fapt, la decesul băiatului
iamsport.ro
L-a vizitat pe Crin Antonescu la muncă și a fost ȘOCAT de ce a văzut sub biroul său: ”Nu o să uit niciodată! Vă pot confirma că e adevărat ce se spune”
MediaFlux
Negociatorii americani cer în continuare Ucrainei să renunţe la Donbas: Vladimir Putin vrea teritorii. Președintele Finlandei, discuții separate cu ginerele lui Trump și cu Zelenski
stirilekanald.ro
De ce a murit, de fapt, Marco? Primele date despre moartea suspectă a tânărului de 18, găsit fără suflare de mama sa după ce a fost la o petrecere
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde