EVALUARE NAŢIONALĂ 2012. Elevii au avut probleme la calcularea volumului unei prisme VIDEO

EVALUARE NAŢIONALĂ 2012. Miercuri, 190.000 de elevi de clasa a VIII-a au avut de rezolvat problemele de matematică de la ultima proba de examen. O probă deloc uşoră, spun elevii, care la punctul III au avut de calculat volumul unei prisme.
Romania TV
27 iun. 2012, 16:26
EVALUARE NAŢIONALĂ 2012. Elevii au avut probleme la calcularea volumului unei prisme VIDEO

EVALUARE NAŢIONALĂ 2012. Pentru proba de matematică a fost stablită, prin tragere la sorţi, varianta de subiecte cu numărul 2, aceasta fiind transmisă celor 1.387 de centre de comunicare.

Proba a avut trei subiecte. Primul dintre ele a inclus mai multe exerciţii extrem de simple, la care s-a verificat dacă elevii cunosc ordinea operaţiilor (12 + 12:4) şi formulele de calcul pentru media artimetică, perimetrul unui romb şi aria unui cub.

La subiectul al doilea, cele mai multe puncte au fost acordate pentru desenarea unei piramide patrulatere regulate. Elevii au mai trebuit, printre altele, să calculeze o medie geometrică şi să găsească soluţia unei probleme care se rezolvă cu ajutorul ecuaţiei de gradul I („Într-o clasă sunt 26 de elevi. Dacă din clasă ar pleca două fete şi trei băieţi, atunci numărul fetelor ar fi egal cu dublul numărului băieţilor. Determinaţi numărul fetelor din clasă”).

Subiectul al treilea a conţinut probleme de geometrie plană şi în spaţiu.

VEZI SUBIECTUL LA MATEMATICĂ

VEZI BAREMUL DE CORECTARE LA MATEMATICĂ

Citeşte şi EVALUARE NAŢIONALĂ 2012. Profesor de matematică: Subiectele nu au avut grad mare de dificultate

„A fost uşor examenul. Subiectul III mi s-a părut mai greu. Au fost nişte probleme mai grele, la care nu prea m-a descurcat”, a spus unul dintre candidaţi.

Afişarea primelor rezultate este programată vineri, 29 iunie (până la ora 14.00). În aceeaşi zi, în intervalul orar 14.00-18.00 pot fi depuse contestaţiile, care vor fi soluţionate în zilele de 30 iunie şi 1 iulie. Rezultatele finale (după contestaţii) vor fi afişate la 2 iulie.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Drama neștiută a Anei Maria Barnoschi: „Am făcut undeva la 12-15 înțepături”
Fanatik.ro
Gigi Becali are pregătită varianta B dacă Kevin Ciubotaru nu va semna cu FCSB! Vine din SuperLiga. Exclusiv
Capital.ro
Se schimbă regulile la locul de muncă. Guvernul a aprobat legea. Se aplică amendă de până la 7.000 de lei angajatorilor
Playtech.ro
Cât consumă un calorifer electric în 2025. Calcul exact pentru 1 oră, 8 ore și o lună întreagă
Adevarul
Obiectul misterios descoperit în colonul unui pacient. Medic chirurg: „M-a înțepat în deget, m-a făcut să îngheț”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un bărbat dat dispărut de 17 ani și declarat legal fără viață a fost găsit viu, în munți. Motivul șocant pentru care a ales să trăiască singur, într-un cort improvizat
iamsport.ro
Unul dintre cei mai bogați afaceriști din Ungaria, investiție majoră în România! Proiectul gândit în apropiere de ansamblul rezidențial dezvoltat de Gigi Becali
MediaFlux
Anunț pentru toți românii care au acest tip de carte de identitate! Apar noi probleme
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu