EVALUARE NAŢIONALĂ 2018 SUCEAVA: 73,62 la sută dintre candidaţi au înregistrat medii de peste 5

EVALUARE NAŢIONALĂ 2018 SUCEAVA. Pentru şapte elevi din judeţ evaluarea naţională s-a desfăşurat în condiţii speciale. Din motive medicale, aceştia au susţinut cele două probe ale examenului de la finalul clasei a VIII-a prin dictare, beneficiind totodată de un timp de lucru prelungit.
Alina Costache
12 iun. 2018, 12:28
EVALUARE NAŢIONALĂ 2018 SUCEAVA: 73,62 la sută dintre candidaţi au înregistrat medii de peste 5

EVALUARE NAŢIONALĂ 2018 SUCEAVA: Aproape 6.000 de elevi de clasa a VIII-a din judeţul Suceava au susţinut luni prima probă a examenului de evaluare naţională, cea la limba şi literatura română.

Rezultatele Evaluării Naţionale din acest an sunt mai slabe decât cele de anul trecut, în condiţiile în care 73,62 la sută dintre candidaţi au reuşit să obţină medii peste 5, faţă de 75,04 la sută în 2017. 11 elevi au obţinut media 10.

Cele mai multe dintre medii s-au situat în intervalul 6.00-6.99.

Note mai slabe s-au înregistrat la Matematică, doar 59,91 la sută dintre elevi reuşind să obţină calificative mai mari de 5.00. La Limba română, peste 85 la sută dintre absolvenţii de clasa a VIII-a au înregistrat note de peste 5.00.

Un număr de 11 elevi din judeţ au obţinut media 10.00. Trei dintre aceştia provin de la o şcoală gimnazială din oraşul Gura Humorului, iar restul sunt elevi la diferite unităţi de învăţământ din municipiul Suceava.

Potrivit IŞJ Suceava, rezultatele Evaluării Naţionale din acest an sunt mai slabe decât cele de anul trecut, în condiţiile în care 73,62 la sută dintre candidaţi au reuşit să obţină medii peste 5, faţă de 75,04 la sută în 2017.

Rezultatele pentru examenul de Evaluare Naţională în 2018 pentru judeţul Suceava le găseşti aici.

Miercuri, 13 iunie, a fost organizată proba la matematică, iar joi, 14 iunie, proba la limba şi literatura maternă. În judeţ au fost organizate 163 de centre de examen.

Testările au avut o durată de două ore.

Primele rezultate au fost afişate pe 19 iunie, până la ora 12:00, iar în aceeaşi zi se pot depune contestaţii în intervalul orar 14:00-19:00. Rezultatele finale vor fi afişate pe 23 iunie.

Lucrările au fost corectate în alte judeţe decât cel în care s-a susţinut evaluarea.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Alina Pușcău vorbește cu greu despre efectele tratamentului: „Începe să îmi cadă părul” | VIDEO
Fanatik.ro
Mihai Stoica îi răspunde lui Adrian Mutu, care a distrus doi jucători de la FCSB: „Mă deranjează! Este copilul meu”
Capital.ro
Marius Budăi atacă PNL după prăbușirea investițiilor străine: Explicați-ne de ce România a pierdut banii care trebuiau să rămână și să fie reinvestiți aici
Playtech.ro
Ce greșeli îți pot bloca dosarul de pensionare în 2026. Documentele pe care trebuie să le verifici
Adevarul
Cum au rămas doi români fără 36.000 de lire pe Aeroportul Otopeni și s-au ales și cu amendă, la întoarcerea din Anglia
wowbiz.ro
Cine era medicul de la Spitalul Universitar de Urgență București care s-a sinucis! Avea doar 28 de ani
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O tânără de 29 de ani a fost sfâșiată de urs, la doar o zi după ce fusese cerută în căsătorie. Tragedia a avut loc sub privirile logodnicului
iamsport.ro
S-a întâlnit cu Radu Naum la piață și a rămas perplex: ”Mi-a dat o palmă! Mă gândeam: «Cine face asta?»”
MediaFlux
Iranul a luat în calcul să atace mai multe ținte militare americane în Europa, inclusiv în Bulgaria. NATO, pregătită ”să-și apere toți aliații” (FT)
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat