EXCLUSIV | Gabriela Firea ironizează scandalul dintre Nicuşor Dan şi Clotilde Armand privind parcurile. „Un spectacol grotesc. Nu fac nimic şi dau vina unul pe celălalt”

Gabriela Firea, senator PSD, a criticat în termeni duri scandalul izbucnit între primarul general Nicuşor Dan şi primarul Sectorului 1, Clotilde Armand, ce are ca miză administrarea parcului "Regele Mihai I al României" (Herăstrău) şi a parcului Cişmigiu. Fostul edil al Capitalei acuză actuala administraţie că nu se ocupă de problemele cetăţenilor şi pune în scenă un "spectacol grotesc".
Filip Stan
10 sept. 2021, 13:43
EXCLUSIV | Gabriela Firea ironizează scandalul dintre Nicuşor Dan şi Clotilde Armand privind parcurile.

Fostul primar general Gabriela Firea a declarat, vineri, în direct la România TV, că nu a fost înştiinţată de consilierii locali PSD din Sectorul 1 despre proiectul votat în Consiliul Local prin care parcul Cişmigiu şi parcul Herăstrău ar urma să fie transferate din administrarea Primăriei Capitalei în ce a Primăriei Sectorului 1.

„Fac o presupunere. Colegii mei de la Sectorul 1 au considerat că dacă Nicuşor Dan nu se ocupă de aceste două mari parcuri din Capitală, ar fi o soluţie preluarea la Sectorul 1. Din punctul meu de vedere, e o greşeală pentru că e ştiu faptul că tot ce a preluat Clotilde Armand nu a rezolvat ca problematică. Nu se ocupă de problemele pe care le are în administrare prin fişa postului.

Chiar astăzi, noul primar general a anunţat că nu e de acord cu transferarea parcurilor Herăstrău şi Cişmigiu de la Primăria Capitalei la Primăria Sectorului 1, pe motivul invocat că propria sa colegă de la USR PLUS nu se ocupă de problemele cetăţenilor. Nu va fi în stare nici să se ocupe de aceste parcuri şi îi aduce aminte că are şi o datorie”, a declarat Gabriela Firea, la România TV.

Citeşte şi: Exclusiv Gabriela Firea: Niciodată nu a fost aşa mizerie în Bucureşti. Vom strânge şi depune semnăturile necesare demiterii primarului Clotilde Armand

Gabriela Firea dă de pământ cu Nicuşor Dan. „Face orice, dar nu spre binele cetăţenilor”

„Asta nu înseamnă că se va ocupa Nicuşor Dan. Am văzut ce face în Bucureşti. Orice, dar nu spre binele cetăţenilor.

Din această luptă PNL, USR PLUS prin reprezentanţi în Bucureşti şi în marile oraşe, au de pierdut tot cetăţenii pentru cei mai mulţi au votat cu dorinţa de a schimba conducerea administrativă PSD, reprezentată şi de mine la Primăria Capitalei, crezând că reziştii împreună cu PNL-iştii vor rezolva peste noapte toate problemele administrative – apă caldă, căldură, dificultate în transportul în comun, vor face şi curăţenie.

Iată că nu fac nimic de 10 luni de când sunt la Primărie şi nici de un an de când sunt la guvernare. Ei dau vina unul pe celălalt. E o nouă modă în politică; Nicuşor pe Clotilde, Clotilde pe Nicuşor, Orban pe Cîţu şi Cîţu pe Orban.

Un spectacol în primul rând grotesc care se desfăşoară în faţa cetăţenilor. Sper ca data viitoare când vor fi alegeri locale, cât şi parlamentare, să nu uităm aceste lucruri ce se întâmplă în Bucureşti şi în ţară”, a precizat Gabriela Firea, senator PSD, la România TV.

Gabriela Firea spulberă coaliţia. „Domnilor imaculați Orban și Barna, nu va luați incompetenții, leneșii și căpuşarii bugetelor acasă?”

„Doamne, Doamne, câtă bătaie de joc la adresa cetăţenilor! Azi, Nicuşor se ceartă cu Clotilde pe parcuri! Pe cele abandonate, distruse, necurătaţe, un pericol public! Domnilor imaculaţi Orban şi Barna, nu va luaţi incompetenţii, leneşii şi căpuşarii bugetelor acasă?

În afara contractelor cu firme de consultanţă pentru prietenii lor, nu fac nimic! Nimic pentru oameni!

Clotilde se laudă că preia la sectorul 1 parcurile care aparţin PMB, iar Nicuşor îi transmite să-şi vadă de parcurile ei şi să nu uite că are şi o datorie!

Reglare de conturi mafiotă, în marea coaliţie de dreapta PNL – USR – Plus, în văzul lumii!! Rusine să vă fie!

Aşa v-ati certat si pe spitale, si au rāmas fārā finantare!

Asa v-ati certat si pe termoficare, si oamenii nu au apā caldā, nu vor avea cāldurā!

Asa v-ati certat si pe investitii, iar oamenii de afaceri fug din Bucuresti, unde s-au blocat toate proiectele, si transferā sume importante de bani în alte mari orase ale tārii si în Budapesta, Sofia, Belgrad etc.

Ati mintit, ati manipulat, ati furat!

Un experiment politic hidos, fācut pe viata românilor!

Citeşte şi: Explozie facturi la energie şi gaze. Gabriela Firea: „Toţi cei vinovaţi trebuie traşi la răspundere! Încercarea ‘purilor’ de a se extrage din vinovătie este ridicolă!”

DailyBusiness
Tanczos Barna: România nu-și poate permite să piardă încrederea recâștigată
Spynews
Tinerii care i-ar fi furnizat droguri lui Rareș Ion au fost trimiși în judecată. Maru și Pika se află în continuare în arest preventiv
Bzi.ro
Elena Gheorghe a făcut senzație în costum de baie, la 39 de ani! Câte operații estetice are cântăreața – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Anca Dimancea anunță vești proaste pentru multe zodii. Luna falsă aduce trădări și probleme de sănătate
Capital.ro
Codul Rutier 2025. Interzis pe parbriz. Iei amendă de 1.800 de lei și rămâi fără certificatul de înmatriculare
Playtech.ro
Ventilația încrucișată nocturnă, varianta rapidă prin care răcoreşti casa fără aerul condiţionat. Ce trebuie să faci exact?
DailyBusiness
Roamingul în afara Europei te poate costa scump. Ce recomandă ANCOM
Adevarul
Trump se teme că Iranul va deveni o „nouă Libie”: „Ar prefera o înțelegere”
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Cum își răsfață Alex Bodi iubita, la Monaco! Afaceristul și Anca au atras din nou toate privirile / VIDEO
Spynews
Monica Tatoiu, jefuită în vacanță. Era în locuință când hoții au intrat peste ea. Femeia de afaceri a apelat la autorități
Evz.ro
Singurul loc din România unde șoferilor li se recomandă să nu se uite înainte
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
„Cea mai frumoasă femeie pe care am văzut-o”, implicată în afacerea de 150.000.000 de euro
kanald.ro
Răsturnare de situație în cazul asistentei moarte la Spitalului Județean Sibiu! Ce mărturisiri fac colegii ei
Cancan.ro
TRAGEDIE în lumea sportului! Vedetă a culturismului, ucisă cu ciocanul de soț 😱
Playsport.ro
Dan Negru: „E un miracol că mai existăm ca națiune, am avut şase imnuri”
Capital.ro
Serviciu militar! Decizie în România pentru cei de 18–45 ani. Ai termen să răspunzi 31 iulie
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, apariție îndrăzneață, în lenjerie intimă: „Crioterapie”
stirilekanald.ro
Doctoriță ucisă de iubit, tot medic! Au urmat zile întregi de chin pentru femeie. Cei doi lucrau la același spital
Adrian Alexandrov, dezvăluiri sfâșietoare despre micuța Eva. Copila suferă enorm de dorul Elenei Udrea: „Când vine mami?”
MediaFlux
Amenzi pentru chiriașii care nu au noua adresă în buletin. Legea a intrat deja în vigoare
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Bacalaureat 2025: prima generație care își poate vedea lucrările înainte de contestații