Victor Ciutacu invocă Art. 304 din Codul Penal, care face referire la divulgarea informaţiilor secrete.
Art. 304: Divulgarea informaţiilor secrete de serviciu sau nepublice
(1)Divulgarea, fără drept, a unor informaţii secrete de serviciu sau care nu sunt destinate publicităţii, de către cel care le cunoaşte datorită atribuţiilor de serviciu, dacă prin aceasta sunt afectate interesele sau activitatea unei persoane, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă.
(2)Divulgarea, fără drept, a unor informaţii secrete de serviciu sau care nu sunt destinate publicităţii, de către cel care ia cunoştinţă de acestea, se pedepseşte cu închisoare de la o lună la un an sau cu amendă.
(3)Dacă, urmare a faptei prevăzute în alin. (1) şi alin. (2), s-a săvârşit o infracţiune împotriva investigatorului sub acoperire, a martorului protejat sau a persoanei incluse în Programul de protecţie a martorilor, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani, iar dacă s-a comis cu intenţie o infracţiune contra vieţii, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 12 ani.
Reamintim că președintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu, a amenințat Guvernul Bolojan cu plângere penală, din cauză că ar exista un grup de consilieri din mediul privat care consiliază Executivul.
Grindeanu susține că în grupul informal există oameni care „aveau interes să falimenteze companiile de stat. Este ilegal. Este trafic de influență, să se potolească, ca să nu le fac chiar eu plângere!”.
„Înțeleg că există un grup informal de consilieri din privat care consiliază Guvernul, ceea ce este ilegal! Dacă mai continuă acest lucru, mă pun în situația să fac chiar eu plângere. Sunt acolo persoane din companii de transporturi, care eu știu că aveau interes să falimenteze companiile de stat. Ce se întâmplă e trafic de influență. Să se potolească, ca să nu le fac chiar eu plângere!”, a comentat Sorin Grindeanu.
În replică, Ilie Bolojan a anunţat că „mai mulţi manageri de companii din sectorul privat, experţi care stăpânesc elemente de economie, s-au oferit voluntari să consilieze Guvernul pe tema stabilirii unor indicatori de performanţă, măsurabili şi specifici, care să facă în aşa fel încât managementul companiilor de stat să fie mai bun decât îl avem în prezent.
Şi eu caut să beneficiez de aport din sectorul privat în sectoare în care nu stăpânesc toate lucrurile. De exemplu, voi forma un grup de lucru pentru reindustrializarea României, care să ne susţină să scădem deficitul comercial. Acest grup de lucru, în mod evident, va fi format din manageri din sectorul privat, care au o experienţă bună în domeniu, care au generat afaceri, care deja au un potenţial de extindere, ca să ne sfătuiască cum să facem lucrurile mai bine, pentru că ei ştiu mai bine decât noi, făcând aceste lucruri în mod practic, a declarat Bolojan”, într-o emisiune la B1 TV.
„Asta nu înseamnă că un astfel de grup sau cel pe care l-a format domnul Anastasiu vor veni cu nişte propuneri care să interfereze sau să distrugă companii publice de stat sau să interfereze în politici care să le creeze nişte avantaje comerciale directe”, a ținut să puncteze Bolojan, în cadrul aceleiași intervenții.
„Ce-a acuzat Grindeanu și ce a răspuns Bolojan după nu are nicio legătură. Grindeanu a acuzat că Bolojan se consultă cu un grup de oameni de afaceri foarte bogați care chiar îi impun niște decizii guvernamentale.
Și a anunțat că dacă nu se potolește cu practica asta, va face și plângere în acest sens. Bolojan a spus, prin intermediari, că de fapt există niște grupuri – și a nominalizat unul dintre ele, care nu e format din oameni de afaceri, ci din niște tehnicieni recunoscuți la nivelul profesiilor lor, și care se ocupă benevol să salveze țara.
Sunt niște oameni care nu au nicio calitate contractuală cu Guvernul României, nu sunt plătiți de Guvern, nu au un act semnat, nici măcar titulatura de consilier onorific. Din Codul Penal infracțiunea pentru care a fost curățat Piedone de la ANPC și mă întreb dacă există vreo similitudine între ce e acuzat Piedone și ce nu e acuzat Bolojan că face.
Niște cetățeni care nu au certificate ORNISS (Oficiul Registrului Național al Informațiilor Secrete de Stat – n. red.) pentru că nu au motive să aibă certificate au acces la informații din interiorul Guvernului, unele dintre ele bănuiesc clasificate. Este o externalizare de informații„, spune Victor Ciutacu.