EXCLUSIV Nicolae Ciucă, despre eventualitatea unui război în România: „Doamne ferește! Trebuie să întărim capacitatea de apărare a României.”

Președintele PNL, Nicolae Ciucă, a fost prezent marți în emisiunea „Punctul Culminant” de la România TV, moderată de jurnalistul Victor Ciutacu. Candidatul la alegerile prezidențiale a vorbit despre ce ar face în eventualitatea unui război în țara noastră, iar răspunsul a fost unul memorabil. Acesta respinge ideea de conflict armat, pledând pentru pace prin intermediul diplomației.
Mircea Filipescu
22 oct. 2024, 23:36
EXCLUSIV Nicolae Ciucă, despre eventualitatea unui război în România: „Doamne ferește! Trebuie să întărim capacitatea de apărare a României.”

Nicolae Ciucă a participat la emisiunea „Punctul Culminant” de la România TV, moderată de jurnalistul Victor Ciutacu, în care a vorbit despre ce ar face în eventualitatea unui război pe teritoriul României și a precizat dacă este pregătit, în acest caz, să îmbrace, din nou, haina militară.

Nicolae Ciucă despre ce ar face în caz de război în România

Jurnalistul Victor Ciutacu l-a întrebat pe candidatul PNL la alegerile prezidențiale dacă se vede, strict uman, îmbrăcat în haina de general pentru a conduce țara la război.

„Strict uman, se vede generalul Ciucă din nou îmbrăcat în haina de general și în fruntea oștirii țării?”, a întrebat Victor Ciutacu.

Răspunsul președintelui PNL a fost unul tranșant, Nicolae Ciucă vorbind despre dorința sa apăsătoare de a păstra pacea și de măsurile pe care le face pentru a îndeplini acest lucru.

Citește și : EXCLUSIV Nicolae Ciucă este încrezător că va câștiga alegerile prezidențiale: „N-am făcut o campanie, am ținut doar să mă văd cu oamenii”

„Doamne ferește! Nu îmi doresc acest lucru, după peste 35 de ani de activitate, cel mai mare lucru pe care știu să-l fac este să păstrez pacea. Militarii, cel mai mare lucru pe care și-l doresc, este să păstreze pacea. Răspunsul cu „Doamne ferește” este îndreptat către a nu pune vreodată uniforma pe noi. Tot ceea ce au însemnat măsurile care se discută acum, relațiile pe care le avem în cadrul Alianței Nord-Atlantice, au acest scop.”, a precizat Nicolae Ciucă.

De asemenea, președintele Senatului a vorbit și despre provocările rusești la adresa țărilor europene, cu precădere la adresa Republicii Moldova care, recent, a trecut prin două rânduri de alegeri : primul tur al alegerilor prezidențiale, precum și referendumul privind aderarea la Uniunea Europeană.

Citește și : EXCLUSIV Nicolae Ciucă, reacție la glumele făcute de Marcel Ciolacu pe seama lipsei de comunicare din coaliție: „Tot la Ceaușescu se întoarce, tot la Partidul Comunist”

„Am discutat despre provocările hibride la nivel european, nu vin întâmplător să vorbesc despre amenințările ruse. În Polonia au loc ciocniri între militari și cei care forțează granița dinspre Belarus, au doi morți în rândul grănicerilor. Tocmai de aceea am fost în Republica Moldova, deoarece nu trebuie să cadă în mâinile ruse. Reprezintă un punct de interes strategic pentru România, pentru UE și este absolut esențial să prezervăm pacea. Trebuie să întărim capacitatea de apărare a României, este siguranța pe care o așteaptă cetățenii de la noi. Mi-am făcut datoria ca militar, o voi face și ca președinte.”, a mai adăugat Nicolae Ciucă

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Anamaria Prodan și Laurențiu Reghecampf s-au împăcat! Impresara a făcut marele anunț
Fanatik.ro
De necrezut! Faza de coșmar care a scos-o pe Universitatea Craiova din Conference League! Arbitrul a dictat penalty în ultimul minut. Video
Capital.ro
Cod Rutier 2025. Obligație pentru mii de șoferi pe timpul iernii. Legislația impune folosirea lanțurilor antiderapante
Playtech.ro
Dacă numele tău de familie este pe această listă, eşti român 100%. Care este cel mai des întâlnit
Adevarul
România va plăti datoria istorică de 6,8 milioane de dolari pentru importul de bumbac fibră către SUA
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
BREAKING NEWS Un avion s-a prăbușit pe un aeroport din SUA! Nu există supraviețuitori
iamsport.ro
Șocant! Ce a pierdut un român în Donbas în urma războiului din Ucraina: 'Vor intra în posesia Rusiei'
MediaFlux
Schimbări în 2026 pentru românii care stau la bloc. Guvernul a luat decizia care îi va încurca pe proprietari
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
A MURIT: Călin Georgescu e în doliu!. S-a mutat la Cer o stea a demnității românești!