EXCLUSIV / Prețul scandalos cu care se vând primele roșii românești în piețele din București. Până și în Dubai sunt mai ieftine / GALERIE FOTO

Au apărut primele roșii românești în piețe, iar prețul este unul de-a dreptul scandalos. La o simplă analiză, ajungi să-ți dai seama că legumele sunt mai ieftine în Dubai, tărâmul milionarilor, decât pe plai mioritic.
Alina Costache
23 mart. 2025, 16:21
EXCLUSIV / Prețul scandalos cu care se vând primele roșii românești în piețele din București. Până și în Dubai sunt mai ieftine / GALERIE FOTO

A sosit primăvara și, odată cu frumosul anotimp, au apărut și primele legume românești la vânzare. Noi am ieșit la o scurtă plimbare în piețele din București, iar ceea ce am văzut ne-a bulversat de-a dreptul.

Prețul roșiilor și al castraveților este, putem spune fără nicio reținere, scandalos. Astfel, un kilogram de roșii românești a ajuns să coste 70 de lei kilogramul. Da, da ați auzit bine.

Și stați puțin, că nu doar roșiile sunt scumpe, ci și castraveții. Un kilogram ajunge la 40 de lei. Legumele sunt aduse din comuna Vidra, din Ilfov.

La o simplă comparație, ajunge să fie mult mai rentabil să cumperi roșii din Dubai decât din București.

Este adevărat că munca pe care producătorii o depun este una grea și solicitantă, dar să nu uităm că buzunarul e românesc, iar țara noastră rămâne, totuși, una de la capătul opus al clasamentului când vorbim de venituri.

Din păcate, românii cu pensii și salarii mici doar trec prin piață, le admiră, înghit în sec și merg mai departe. La fel fac și românii cu dare de mână, care sunt revoltați de tupeul prețurilor.

Nu se poate. 70 de lei kilogramul de roșii și 40 de lei kilogramul de castraveți? Nu se poate. Ați înnebunit?”, a spus un român revoltat, care a ieșit duminică să facă piața.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
Cine a fost primul fotbalist român care a jucat pentru AS Roma. ”A fost extrădat” din România cu o lună înainte să vină comuniștii la putere
Capital.ro
Călin Georgescu și George Simion, refuz total. Tot planul și speranțele privind „turul 2 înapoi” s-au năruit
Playtech.ro
România, afectată de mai multe seisme în doar câteva ore! Unde au avut loc cutremurele
Adevarul
Top 10 cele mai căutate mărci auto în 2025: Românii mizează pe mașini second-hand și întreținere ieftină
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Ce au ajuns să mănânce fotbaliștii români: 'Îți plutește în stomac!'
MediaFlux
Viktor Orban s-a înțeles cu Trump, Putin și Erdogan. Lovitură în plex pentru Europa
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil