Exclusiv România TV, Noi înregistrări şi STENOGRAME cu gruparea Coldea-Dumbravă

Fostul prim-adjunct al SRI Florian Coldea, fostul şef al Direcţiei juridice a SRI, generalul Dumitru Dumbravă, avocatul Doru Trăilă şi omul de afaceri Dan Tocaci sunt acuzaţi de trafic de influenţă, în dosarul în care au avut loc audieri începând de joi.
Filip Stan
28 mai 2024, 22:52
Exclusiv România TV, Noi înregistrări şi STENOGRAME cu gruparea Coldea-Dumbravă

Noi STENOGRAME. Fostul prim-adjunct al SRI Florian Coldea, fostul şef al Direcţiei juridice a SRI, generalul Dumitru Dumbravă, avocatul Doru Trăilă şi omul de afaceri Dan Tocaci au fost audiaţi, joi, la DNA, ca urmare a unui denunţ depus de omul de afaceri Cătălin Hideg.

Acesta susţinea că i s-a cerut de către Dumbravă să plătească avocatului Doru Trăilă un onorariu de 700.000 de euro, cu mult mai mare decât cele practicate în România, pentru a obţine o condamnare cu suspendare în instanţă. Cătălin Hideg, care are o condamnare de patru ani de închisoare, în primă instanţă, în urma unei anchete desfăşurate de Parchetul Europeam, afirma că i s-a spus că Florian Coldea este ”singurul din România care are pârghiile necesare pentru a rezolva” dosarul său penal.

Hideg afirma că a dat deja avocatului Trăilă 100.000 de euro, suma totală convenită fiind de 600.000 de euro. Coldea, Dumbravă, Trăilă şi Tocaci au părăsit sediul DNA vineri, după ora 3 dimineaţa.

TOCACI: Ia zi frățicule…

HIDEG: Bună! Ce faci?

TOCACI: Uite cu treabă, cu ale mele, cu ROMPRESTUL, cu astea.
TOCACI: Cu ROMPRESTUL, cu ROMPRESTUL, am niște treabă la ROMPREST.

HIDEG: Ce ai făcut? Ai reușit să te vezi cu nea Mitică?
TOCACI: Nu m-am văzut. Mi-a zis că-mi spună.

Noi STENOGRAME din caracatiţa Coldea. Dumitru Dumbravă: Gândiți-vă că e într-un circuit/ Doru Trăilă: Dispoziţiile trebuie executate!

HIDEG: Ce?
TOCACI: Mi-a zis că o să-mi spună. Încă nu se simte bine, are o problemă de sănătate cred.

HIDEG: Da.
TOCACI: Ai înțeles? Că încearcă să-mi spună. Că o să vorbim.

HIDEG: Mi-ai zis, da. Nasol, ce să zic.

TOCACI: Și ce? Ai vorbit cu… Trăilă ți-a zis? Ce ți-a zis?
HIDEG: Mi-a zis că o să-mi trimită niște variante de cum vede el să se continue treaba asta.

TOCACI: Am înțeles.

HIDEG: A zis că… după situația de… când naibi a fost? Joi-Vineri, nu mai știu. Joi. A zis că merge să vorbească cu echipa, cu… ăștia doi. Vede dupaia ce facem, dar deocamdată nu m-a mai sunat, nu mi-a mai zis nimic.

TOCACI: Da, o să mai sun eu la… o să mai sun eu la Mitică să încerc să mă lămuresc. Dar credeți-mă că și Mitică a văzut că-l sun, i-am zis că vreau să mă văd cu el, știe de ce… Adică, el știe clar că din alte discuții pe care le am o să abordăm iar subiectul ăsta.

HIDEG: Păi da.

TOCACI: Adică practic repetăm aceeași discuție.

HIDEG: Păi nu mai e vorba de repetat, acum e vorba de a lua o decizie, adică ce și cum.

TOCACI: Păi aia știu, și trebuie să spună: Bă, o rezolvăm sau nu o rezolvăm.

HIDEG: Da, că și ei acum acuma… Ai văzut câte probleme au și ei toată ziua.

TOCACI: Păi o să se închidă la un moment dat. Ce? OMV-ul n-a avut probleme? Ce s-a rezolvat ceva? S-a întâmplat ceva?

HIDEG: Nu știu ce s-a întâmplat.

TOCACI: O să se închidă până la urmă. Îi lasă acuma că sunt alegerile și nu poți să faci că sunt alegerile, după ce o să se termine cu asta… fiecare

EXCLUSIV – Cătălin Hideg, noi dezvăluiri despre cum acționa gruparea Coldea – Dumbravă: ”La început a încercat să mă înnebunească cu tehnici ale serviciilor secrete, apoi mi-a spus că aceste lucruri sunt în legătură cu optimizarea dosarului meu în justiție”

HIDEG: Nu prea cred.

TOCACI: În rest nu contează.

HIDEG: Nu prea cred că mai sunt în stare de prea multe.

TOCACI: Cum?

HIDEG: Nu cred că mai sunt în stare de prea multe din ce văd eu.

TOCACI: Păi tu, ți-am mai zis eu ție că tu vorbești în mult mai multe direcții.

HIDEG: Unde am mai vorbit mă?

TOCACI: E, iei pulsul și din stânga și din dreapta.

HIDEG: Eu am văzut la televizor, n-am mai vorbit cu nimeni. Cu cine să vorbesc?

Noi STENOGRAME: Dar atâta timp cât nu se întâmplă nimica și oamenii își desfășoară activitatea și eu știu ce spun, ce mă interesează pe mine că vorbește Anca Alexandrescu? Sau că vorbesc ăia la România TV. 

TOCACI: Păi televizorul pentru mine nu contează. Ai înțeles? Televizorul și ce vorbește Anca Alexandrescu și ce vorbesc ăia nu contează. Ai înțeles? Contează dacă ce întâmplă ceva. Dar atâta timp cât nu se întâmplă nimica și oamenii își desfășoară activitatea și eu știu ce spun, ce mă interesează pe mine că vorbește Anca Alexandrescu? Sau că vorbesc ăia la România TV. Ăia vor să-și facă bani. Da? Eu îi știam pe ăia cu … p…a mea (BEEP), cu CryptoData. De ăștia știam de mult. Și? Îi vor să-și facă audiență că sunt datori vânduți.

HIDEG: Știu mă, dar eu deja mai am două luni și îți imaginezi… E nasol. Că ușor începi să intri în panică dacă vezi că…

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
EXCLUSIV | Dana Badea, prima reacție după ce s-a scris că are cancer! Fosta ispită de la Insula Iubirii și-a ieșit din minți
Fanatik.ro
Andreea Bălan și Victor Cornea, cununie în mare secret. Ce ținute au purtat cei doi îndrăgostiți
Capital.ro
Reguli la întreținere. Penalități severe pentru românii care stau la bloc. Se poate ajunge la sechestru pentru proprietari
Playtech.ro
Schimbare în deschiderea succesiunii. Ce trebuie să faci mai întâi în 2026 în cazul unei moşteniri
Adevarul
Mai tare ca Putin. Dictatorul din Belarus, în vârstă de 71 de ani, ar avea o relație cu un model de 22 de ani
wowbiz.ro
Andreea Bălan și Victor Cornea s-au căsătorit! Imagini emoționante de la cununia civilă a vedetei
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Gică Hagi este noul selecționer al României. Când începe mandatul „Regelui”
iamsport.ro
Radu Banciu a numit antrenorul român din străinătate care ar fi fost o soluție mai bună decât Gică Hagi: ”Are stofă”
MediaFlux
Donald Trump face o amenințare fără precedent: Vor cădea bombe, o întreagă civilizație va fi distrusă
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj