Explozie pe autostrada A7. Un muncitor a murit în urma deflagrației

Explozie puternică pe șantierul unui tronson din Autostrada 7, în județul Prahova. Un muncitor care efectua lucrări de sudură a fost ucis de suflul deflagrației. Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a transmis, pe Facebook, condoleanţe familiei, menţionând totodată că domeniul construcţiilor este unul riscant şi că „orice greşeală poate fi fatală”.
Alina Costache
02 nov. 2024, 17:10
Explozie pe autostrada A7. Un muncitor a murit în urma deflagrației

O persoană a murit, sâmbătă, pe şantierul autostrăzii A7, în zona Dumbrava – Albeşti, din judeţul Prahova, în urma unei explozii. Potrivit Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă, este vorba despre un bărbat de 57 de ani, muncitor care lucra la autostrada A7.

„Pompierii prahoveni au intervenit pentru asigurarea măsurilor specifice de prevenire a incendiilor şi pentru acordarea primului ajutor medical unei persoane surprinse de o explozie (neurmată de incendiu). Ajunşi la locului intervenţiei, salvatorii au constatat că persoana surprinsă, bărbat – 57 de ani, prezintă leziuni incompatibile cu viaţa”, a informat Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Prahova.

Citește și: Bilanțul morților din cauza inundațiilor din Spania a ajuns la 211. Premierul spaniol Pedro Sanchez a trimis 5.000 de militari și 5.000 de polițiști și gărzi civile în regiunea Valencia

Din primele date, a reieşit că bărbatul de 57 de ani efectua lucrări de sudură la nişte traverse care ar fi fost proaspăt vopsite pe un şantier din zona  Dumbrava – Albeşti când a fost surprins de o explozie.

Citește și: O meserie simplă îți poate aduce 500 de lei în numai 20 de minute. Tot mai mulți români se orientează către aceasta

Potrivit informaţiilor ISU, Prahova, explozia nu a fost urmată de incendiu.

”Condoleanţe familiei angajatului care şi-a pierdut astăzi viaţa, în timp ce lucra pe şantierul Lotului 1 al Autostrăzii Ploieşti-Buzău! Domeniul construcţiilor este unul riscant, cu atât mai mult cu cât se lucrează într-un ritm accelerat. Orice greşeală poate fi fatală şi, de aceea, este foarte important ca normele de protecţie a muncii să fie, cu stricteţe, respectate! În prezent, autorităţile judiciare desfăşoară cercetări la faţa locului pentru a afla cauza producerii acestui tragic accident”, a scris sâmbătă seară, pe Facebook, Sorin Grindeanu, ministrul Transporturilor.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Kylian Mbappe, prima reacție despre „scandalul” cu stafful medical al lui Real Madrid! Ce a spus francezul despre greșirea diagnosticului. Update
Capital.ro
Călin Georgescu, anunț despre banii românilor. Cum sunt folosiți, de fapt: Nu-ți trebuie armată ca să distrugi o țară
Playtech.ro
Care este pluralul corect al cuvântului „spam”. Cei mai mulţi folosesc forma greşită
Adevarul
Momentul în care Melania Trump apare însoțită de un robot umanoid la Casa Albă. „Este înfricoșător”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Elena Merișoreanu s-a văzut cu Valentin Sanfira, după vestea divorțului. Ce a spus artistul despre despărțirea de Codruța Filip: „Se vedea pe ochii lui că e trist”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lovitură pentru șoferi! OUG pentru ieftinirea carburanților a fost amânată din nou
iamsport.ro
Gică Hagi e contestat: ”Nu merită să devină selecționerul României. E o pierdere de timp”
MediaFlux
PAPARAZZI Patrice Cărăușan de la Survivor se ascunde prin București! Vedeta Antena 1, încă în concurs, camuflată alături de iubit FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj