Fabrică de mobilă deschisă de chinezi în judeţul Timiş. Investiţie de peste 150 de milioane de euro

Compania chineză EU Furniture, unul dintre cei mai importanți furnizori ai gigantului suedez Ikea, face un pas semnificativ în extinderea prezenței sale în România. EU Furniture își dezvoltă capacitatea de producție la fabrica din Dudeștii Noi, județul Timiș, într-o investiție estimată la până la 150 de milioane de euro până în anul 2030.
Filip Stan
16 iul. 2025, 16:48
Fabrică de mobilă deschisă de chinezi în judeţul Timiş. Investiţie de peste 150 de milioane de euro

Alin Popoviciu, vicepreședintele Consiliului Județean Timiș, s-a întâlnit recent cu reprezentanții companiei chineze pentru a discuta planurile acesteia de extindere și dezvoltare în zonă. Printre prioritățile abordate s-a numărat și sprijinul solicitat de companie pentru infrastructura de transport dedicată angajaților.

„Principalul sprijin solicitat a fost introducerea unei rute de transport în comun cu autobuzul, care să lege Beba Veche de Dudeștii Noi, pentru a aduce angajații la fabrică. Le-am transmis că vom susține această inițiativă”, a declarat Alin Popoviciu, potrivit Economedia.

Extinderea operațiunilor vine într-un context de creștere accelerată a companiei, care deja produce mobilier la Orăștie și vizează ca unitatea din Timiș să deservească piețele internaționale. Producția va fi destinată exportului în peste 80 de țări.

„Sunt unul dintre principalii furnizori Ikea la nivel global. Firma este în Top 10 în China și are o cifră de afaceri de peste 1 miliard de dolari. Au fabrici în China, România și Vietnam”, a adăugat Popoviciu.

Citeşte şi: Produsele care se scumpesc de la 1 august. Pe ce vor cheltui românii mai mulți bani

În prezent, EU Furniture a început activitatea la Dudeștii Noi cu 50 de angajați, iar obiectivul este ca până la finalul acestui an, numărul salariaților să ajungă la 500. Planul pe termen lung prevede atingerea unui prag de 1.000 de locuri de muncă până în 2030. În paralel, compania este în căutare de teren suplimentar pentru a-și extinde spațiile de producție în județ.

Un nou pas important va fi făcut în luna septembrie, când este așteptată în județ vizita președintelui companiei EU Furniture din China, însoțit de doi furnizori Ikea interesați de relocarea activităților în România.

Tot în toamnă, o altă delegație din China, de această dată a companiei de construcții Yunan, este programată să sosească la Timișoara, în vederea explorării unor colaborări locale.

„Este o investiție foarte mare și suntem deschiși să discutăm despre implicarea lor în planurile noastre de dezvoltare, cum ar fi de exemplu centrul expozițional pe care dorim să-l construim la Cioca”, a mai spus Popoviciu.

Citeşte şi: Eliminarea voucherelor de vacanță, pagubă uriașă pentru turismul românesc. Românii au cheltuit peste 3 miliarde de euro în călătorii externe în primele 4 luni din 2025 – analiza Colliers

DailyBusiness
Plafonarea gazelor expiră de la 1 aprilie. Bogdan Ivan: „Nu ar trebui să existe scumpiri, avem mecanisme de protecție”
Spynews
Ionuț Cercel este un soț strict! Ce i-a interzis partenerei sale să facă
Fanatik.ro
Video. Golgheterul SuperLigii inventat de Gică Hagi, „dublă” cu Real Madrid! Atacantul a marcat două goluri în ultimele 8 minute și i-a eliminat pe „galactici” din Cupa Spaniei
Capital.ro
Reguli la bloc. Asociația de proprietari e obligată să repare sau să ramburseze banii pe reparații. Locatarii nu trebuie să achite totul singuri
Playtech.ro
Singura literă din alfabet cu care nu se încheie niciun cuvânt în limba română. Nu este vorba despre w sau y
Adevarul
Avionul lui Netanyahu părăsește Israelul, iar SUA evacuează o bază militară din Orientul Mijlociu . „Intervenția militară” a lui Trump în Iran este „posibilă în următoarele 24 de ore”
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Nicu Gheară a dat ordinul: ”Te duci și faci echipă acolo. Răspund pentru tot”. Fostul jucător de la FCSB și Dinamo s-a conformat: ”Gata, tată!”
MediaFlux
Crește alocația de hrană pentru copii și bătrâni. Ministerul Muncii anunță mai mulți bani pentru serviciile sociale
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend