Facebook, interzis de guvernul unei ţări pe o perioadă nedeterminată. Cetăţenilor nu le-a venit să creadă care sunt motivele

Facebook a fost interzis de guvernul unei ţări, iar cetăţenii au fost intrigaţi de motivele invocate.
Claudia Simion
17 nov. 2020, 09:27
Facebook, interzis de guvernul unei ţări pe o perioadă nedeterminată. Cetăţenilor nu le-a venit să creadă care sunt motivele

Facebook a fost interzis de guvernul din Insulele Solomon, care a decis să interzică Facebook pentru o perioadă, motivul fiind utilizarea abuzivă şi în lipsa unei reglementări a reţelei sociale.

Ministrul comunicaţiilor, Peter Shanel Agovaka, a confirmat decizia luată şi a mai spus că au fost ridicate probleme controversate pe platformă.

Există mari îngrijorări legate de lipsa legislaţiei care să guverneze utilizarea internetului, a mai spus el. „Limbaj abuziv împotriva miniştrilor, a prim-ministrului, atac la reputaţie, defăimare, toate acestea sunt probleme ce îngrijorează”, a declarat ministrul.

„Utilizarea internetului în Insulele Solomon trebuie acum să fie reglementată cum se cuvine pentru a ne proteja tinerii de conţinutul dăunător”, a continuat el.

Facebook a fost interzis. Cine va putea avea acces în continuare

Ministrul mai spune că organizaţiile media vor putea avaea acces în continuare la reţeaua socială.

În acest stat, majoritatea mass-media foloseşte Facebook, inclusiv prim-ministrul utilizează platforma pentru a transmite discursuri live la nivel naţional.

Ministrul comunicaţiilor nu a precizat pentru cât timp va fi valabilă interdicţia, însă a spus că guvernul „încă are nevoie să afle cum poate face acest lucru”.

‘Operatorii trebuie să creeze un firewall pentru a bloca Facebook’, a considerat Agovaka. În prezent, China, Iranul şi Coreea de Nord au impus de asemenea interdicţie asupra Facebook.

Citiţi şi Facebook Dating a fost lansat în Europa. Serviciul de întâlniri online e disponibil în 32 de ţări

Citiţi şi Denisa Tănase, succes în afacerea cu parfumuri. Artista a deschis 25 de magazine într-un singur an

 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Florinel de la Chefi la cuțite, scandal în avion cu o stewardesă! A primit interdicție
Fanatik.ro
Dezvăluiri tari de la cel mai mare scandal al finalelor de Cupă, Steaua – Dinamo din 1988. „Arbitrul era șoferul lui Dinamo! M-a dus să semnez cu ei”. Exclusiv
Capital.ro
Viitorul premier al României. Tehnocrații care s-ar afla pe lista scurtă a lui Nicușor Dan. Negocieri la Cotroceni, abia luni (Surse)
Playtech.ro
De ce se scumpeşte mâncarea din magazine. Costul transportului reprezintă un procent prea mic pentru a conta
Adevarul
Trenul „Leon” fabricat la Electroputere Pașcani va transporta astronauți și experți aerospațiali, la 45 de ani de la zborul lui Dumitru Prunariu
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
VIDEO Momentul în care o mamă și copilul ei sunt loviți pe trecere de o mașină condusă de un șofer de 79 de ani, în Eforie Sud
iamsport.ro
Neluțu Varga și Răzvan Raț au investit într-un ”startup absolut revoluționar, care schimbă vieți”
MediaFlux
Șeful ANAF anunță noul plan privind veniturile românilor. Vor fi verificări mai drastice, chiar pe stradă
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi