Facultatea de Drept a UB: Orice reglementări care creează mecanisme de subordonare a magistraţilor sunt neconstituţionale

Orice reglementări care creează mecanisme directe sau indirecte de subordonare a magistraţilor sunt neconstituţionale, afirmă cadrele didactice ale Facultăţii de Drept a Universităţii din Bucureşti (UB), citate de Agerpres.
Romania TV
28 feb. 2019, 14:23
Facultatea de Drept a UB: Orice reglementări care creează mecanisme de subordonare a magistraţilor sunt neconstituţionale

„În temeiul misiunii lor de a contribui la statornicirea spiritului de dreptate, cadrele didactice ale Facultăţii de Drept a Universităţii din Bucureşti, semnatare ale prezentului comunicat, reafirmă că independenţa magistraţilor este un element fără de care statul de drept nu poate exista, că orice reglementări care creează mecanisme directe sau indirecte de subordonare a magistraţilor sunt neconstituţionale, fiind incompatibile cu armătura principiilor care susţin edificiul constituţional al unui stat modern, european”, se menţionează într-un comunicat al Facultăţii de Drept transmis, joi, AGERPRES.

Potrivit acestora, este de datoria juriştilor care cred că fără un stat de drept este risipită strădania înaintaşilor de a construi o Românie întemeiată pe valorile europene ale libertăţii şi egalităţii să contribuie prin cunoştinţele şi buna lor credinţă la apărarea independenţei magistraţilor şi a principiilor de drept pe care acţiunile politice le pun în pericol.

Cadrele didactice îşi exprimă solidaritatea cu judecătorii şi procurorii care îşi apără statutul constituţional şi astfel dovedesc că magistratura şi şcolile de drept nu sunt accesorii inutile.

„Constatăm că ‘reformele’ introduse în ultimii doi ani privind administrarea şi punerea în aplicare a justiţiei, între care se înscrie, din păcate, şi OUG 7/2019, au dezechilibrat mecanismele prin care justiţia poate funcţiona în mod prompt, competent şi eficient, după cum a fost semnalat atât de către instituţiile vizate – instanţe de judecată, parchete şi CSM, cât şi de către Parlamentul European, Comisia Europeană (inclusiv în cadrul MCV), Comisia de la Veneţia şi GRECO”, se precizează în comunicat.

Semnatarii consideră că aceste măsuri legislative trebuie înlăturate de urgenţă – inclusiv prin abrogarea OUG 7/2019 – în vederea salvgardării valorilor statului de drept şi protecţiei drepturilor fundamentale ale cetăţenilor împotriva corupţiei, arbitrariului şi ingerinţei politice în independenţa magistraţilor. 

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
Ce promisiune i-a făcut Leo Messi soției sale, Antonela. O va pune în aplicare după retragerea din fotbal
Capital.ro
Limită la bani. Transferurile bancare care depășesc această sumă trebuie declarate. Fiscul verifică tranzacțiile
Playtech.ro
Ce reprezintă ultimele şase cifre din CNP: detaliul de pe cartea de identitate pe care puţini îl bagă în seamă
Adevarul
O adolescentă de 17 ani, bătută și violată de angajatul tatălui său, a murit mâncată de porci după individul a lăsat-o inconștientă în țarcul animalor
wowbiz.ro
Cine sunt victimele accidentului cumplit din Caraș-Severin. Un tată și cei doi copii ai săi au murit în impactul devastator
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
A murit și soția însărcinată a lui Sorin Iacob, afaceristul care si-a pierdut viata in accidentul din...
iamsport.ro
”El e singurul patron din România de care mi-a fost frică". Amenințat că va fi ”dus în pădure și bătut” după un gol încasat
MediaFlux
Trump nu cedează! Amenință că trimite întăriri militare și un portavion
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj