Fane Risipiţeanu rămâne în arest. Le-a spus judecătorilor că nu vrea să meargă acasă că nu are bani să se întreţină

Apărătorii lui Gheorghe Dincă şi Ştefan Risipiţeanu au cerut, vineri, la Tribunalul Olt, unde a fost termen pentru verificarea măsurilor preventive în cazul celor doi, arest la domiciliu pentru Dincă şi control judiciar pentru Risipiţeanu, însă cel din urmă a spus că nu vrea control judiciar, deoarece "nu are bani" să se întoarcă acasă. Ambii vor fi mutaţi la penitenciarul din Craiova. 
Romania TV
17 ian. 2020, 10:36
Fane Risipiţeanu rămâne în arest. Le-a spus judecătorilor că nu vrea să meargă acasă că nu are bani să se întreţină

Avocatul lui Ştefan Risipiţeanu a solicitat instanţei înlocuirea arestului preventiv cu măsura controlului judiciar, însă Fane Risipiţeanu le-a spus judecătorilor că „nu are bani” să se întoarcă acasă şi nici pentru a se întreţine, aşa că preferă să rămână în arest. El a mai spus că este nevinovat. 

Citeşte şi: Detalii cutremurătoare din dosarul Caracal. Gheorghe Dincă le-a desenat pe fete fără o parte a corpului

Procurorii DIICOT au dispus, în 15 ianuarie, trimiterea în judecată în stare de arest preventiv a lui Gheorghe Dincă pentru infracţiunile de trafic de persoane, trafic de minori, viol – două infracţiuni, omor calificat – două infracţiuni şi profanarea de cadavre sau morminte – două infracţiuni. La aceeaşi dată, DIICOT a dispus trimiterea în judecată a lui Ştefan Risipiceanu, pentru viol.

Potrivit procurorilor, Gheorghe Dincă a ucis-o în locuinţa sa pe Luiza Melencu, fata de 18 ani dispărută în luna aprilie 2019, după care i-a ars corpul într-un butoi metalic din curtea sa. Ulterior, i-a aruncat osoasele rămase şi cenuşa în liziera unei păduri de lângă Caracal.

La începutul anchetei DIICOT, Gheorghe Dincă a susţinut că a ucis-o pe Luiza Melencu, iar resturile corpului le-ar fi aruncat la marginea unei păduri de lângă Caracal.

Ulterior, el şi-a schimbat declaraţia, în sensul că nu ar fi ucis-o pe Luiza Melencu, iar fata ar fi fost luată din casa lui de alte persoane.

Gheorghe Dincă este acuzat şi de uciderea Alexandrei Măceşanu, adolescenta de 15 ani din comuna Dobrosloveni, dispărută în luna iulie 2019. Procurorii au susţinut că în ziua de 24 iulie 2019, Dincă a răpit-o pe fată, luând-o la ocazie. Potrivit procurorilor, în zilele de 24 şi 25 iulie 2019, inculpatul a ţinut-o pe victimă, prin constrângere, manifestată prin violenţă fizică şi verbală, în locuinţa sa, imobilizată de pat cu un lanţ, legată la ochi cu bandă adezivă, iar la mâini şi la picioare cu sfoară/bandă adezivă în scopul exploatării sexuale în interes propriu. În perioada menţionată Dincă ar fi violat minora de mai multe ori.

Procurorii au declarat că Dincă a ucis-o pe Alexandra Măceşanu după ce a surprins-o cu un telefon vechi în mână, fata apelând de mai multe ori numărul de urgenţă 112.

Procurorii au mai precizat că, pe 25 iulie 2019, pentru a ascunde crima, Gheorghe Dincă a ars cadavrul victimei, punându-l în acelaşi butoi metalic pe care îl deţinea în curtea locuinţei sale şi pe care îl folosise şi în cazul Luizei Măceşanu. Cenuşa şi resturile osoase au fost depistate în acest butoi în dimineaţa zilei de 26 iulie 2019, la orele 6,00, cu ocazia percheziţiei domiciliare efectuate de către Parchetul de pe lângă Judecătoria Caracal.

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
O asistentă de 23 de ani a fost găsită moartă în timpul turei, într-un spital privat din Constanța. Tânăra abia venise la serviciu
Fanatik.ro
Ce s-a ales de jucătorul care a evoluat alături de Messi, Neymar, Iniesta și Suarez la Barcelona. Ce face acum pentru bani
Capital.ro
Interzis pentru proprietarii de locuințe din România. Poți fi pedepsit cu 8 ani de închisoare: Se consideră evaziune fiscală
Playtech.ro
Cum cureți corect ustensilele de lemn și trucul care le prelungește viața în bucătărie
Adevarul
Iranul, în genunchi. Cum au reușit Israelul și SUA să lovească în inima regimului iranian. Superioritatea informațională, cheia operațiunii
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă la granița României! O dronă rusească a pătruns în spațiul aerian românesc, la nord de Sulina
iamsport.ro
Cristi Borcea, tranșant după rușinea istorică suferită de FCSB! Prima reacție a finului lui Gigi Becali
MediaFlux
Casele de Pensii, apel privind recalcularea pensiilor! Instituțiile bat obrazul firmelor care greșesc adeverințele
stirilekanald.ro
28 de elevi din Focșani și profesoarele lor, blocați în Dubai după închiderea spațiului aerian
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj