FBI anchetează oficiali suspectaţi că ar fi oferit informaţii unui reporter New York Times

Biroul Federal de Investigaţii din SUA a monitorizat email-urile şi telefoanele unor oficiali americani pentru a afla care este sursa ce a oferit informaţii unui jurnalist al New York Times pentru un articol despre Iran, anunţă cotidianul new-yorkez.
Romania TV
27 mai 2013, 17:19
FBI anchetează oficiali suspectaţi că ar fi oferit informaţii unui reporter New York Times

Ziarul New York Times susţine că agenţi FBI au intervievat mai mulţi oficiali americani, monitorizând registrele telefonice ale acestora şi email-urile pentru a afla care era sursa unui articol despre rolul Casei Albe în atacuri cibernetice care au vizat instalaţii nucleare iraniene.

Autorul articolului este jurnalistul New York Times David Sanger, iar agenţii FBI au încercat să afle dacă oficiali de la Casa Albă, din cadrul Pentagonului sau serviciilor de informaţii au comunicat cu acesta pe tema materialului despre Iran.

Potrivit unor surse din cadrul conducerii ziarului New York Times, Departamentul Justiţiei l-a investigat şi pe reporterul David Sanger, acesta fiind suspectat că ar fi dezvăluit informaţii clasificate. Sanger relatase că Statele Unite au contribuit la crearea virusului informatic Stuxnet, care a fost utilizat pentru atacarea sistemelor cibernetice ale instalaţiilor nucleare iraniene. FBI nu a confirmat investigaţia.

Săptămâna trecută, ziarul Washington Post a relatat că autorităţile federale americane l-au monitorizat intens pe un jurnalist al postului Fox News în cursul anului 2010, într-o anchetă privind scurgeri de informaţii clasificate despre Coreea de Nord.

Cazul intervine în contextul în care Administraţia Obama este criticată dur pentru încălcarea libertăţii presei după monitorizarea registrelor telefonice ale agenţiei Associated Press. Preşedintele Barack Obama a justificat acţiunea procurorilor de solicitare a registrelor apelurilor telefonice ale AP, argumentând că unele scurgeri de informaţii secrete în presă „puteau pune în pericol vieţile oamenilor”. Obama a subliniat că este necesar să se ajungă la o stare de echilibru între imperativele siguranţei naţionale şi protejarea libertăţii de exprimare. Pe fondul scandalului, Reince Priebus, preşedintele Consiliului naţional de conducere al Partidului Republican din SUA, a cerut demisia procurorului general Eric Holder. Secretarul Justiţiei a explicat că autorităţile din SUA au decis monitorizarea apelurilor telefonice ale agenţiei Associated Press pentru că era un caz „foarte grav”, care expunea riscurilor „cetăţeni americani”, fiind vorba de informaţii despre un complot al reţelei Al-Qaida.

DailyBusiness
Guvernul va declara situație de criză pe piața carburanților și urmează să adopte măsuri pentru protejarea economiei și populației
Spynews
Alertă medicală în România! Trei copii sunt suspecți de malarie după ce au călătorit în Africa
Fanatik.ro
Cine transmite la TV Turcia – România, barajul pentru Campionatul Mondial 2026
Capital.ro
Dezvăluirea anului despre Călin Georgescu: Dacă ești suveranist, cum se face că ai fost într-o organizație profund globalistă, masonică
Playtech.ro
La ce trebuie să fim atenți când cumpărăm ouă sau vopsea pentru Paște. Avertismentul ANPC pentru români
Adevarul
Fost agent CIA: „Vom înțelege răspunsul Iranului după doliul de 40 de zile de la martiriul lui Khamenei”
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Daniela Ciucă, o asistentă din Vaslui, s-a stins din viață la scurt timp după ce a ieșit din tura de noapte
iamsport.ro
MM Stoica l-a amenințat pe Gigi Becali că pleacă de la FCSB dacă îl transferă pe jucătorul care a făcut videochat cu un alt bărbat: ”Râde lumea de noi!”
MediaFlux
Motivul ascuns al lui Donald Trump. Secretul din spatele războiului din Iran
stirilekanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj