FC Vaslui rămâne în lupta pentru titlu. A câştigat pe terenul campioanei

Vasluienii au câştigat cu 2-1 la Oţelul şi au egalat-o la puncte pe CFR Cluj.

16 mai 2012, 20:54

FC Vaslui continuă lupta pentru titlu. Moldovenii au câştigat meciul cu Oţelul Galaţi, scor 2-1, şi sunt la egalitate de puncte cu liderul CFR Cluj.

Prima repriză a fost una frumoasă şi intensă. După ce Grahovac a scos de lângă bară şutul lui Wesley, a venit rândul lui Borjan să îşi salveze echipa de mingea trimisă cu capul de Didi din 6 metri. Vasluiul a deschis scorul, în minutul 14, prin Wesley din penalty după ce Laurenţiu Buş l-a faultat din spate pe Milanov. Oţelul nu s-a lăsat intimidată şi şase minute mai târziu a restabilit egalitatea. Adailton a deviat greşit aruncarea de la margine a gălăţenilor, iar Sergiu Costin a profitat şi a trimis direct în poartă.

Bucuria gazdelor nu avea să dureze pentru că Yero Bello şi-a readus echipa în avantaj câteva minute mai târziu. Repriza a doua a fost mai săracă în faze de poartă astfel că tabela a rămas neschimbată până la finalul partidei.

Joi, de la ora 21.45, tot în cadrul etapei a 33-a, pe Naţional Arena se va juca derby-ul Steaua – Dinamo.